najpopularniejszy youtuber
fot.pexels.com


Coraz więcej młodych ludzi a nawet dzieci zaskakuje rodziców odpowiadając na pytanie kim chcą zostać, gdy dorosną. Ich odpowiedź brzmi: youtuberem. Starszemu pokoleniu ta odpowiedź nie mówi nic. W dzisiejszym wpisie sprawdzamy, czy youtuber to zawód i czy może być na tyle dochodowy, aby był pomysłem na karierę.

Zawód youtuber – jak go zdobyć czyli jak zostać youtuberem

Youtuber czyli twórca treści filmowych na portal YouTube nie istnieje jako oficjalny zawód. Nie możemy ukończyć żadnej szkoły zawodowej ani studiów o tym profilu. Jednakże portal, który głównie służył rozrywce, staje się coraz bardziej profesjonalny. Osoby tworzące regularnie treści na YouTube inwestują w coraz lepszy sprzęt a także oprogramowanie służące do obróbki dźwięku i obrazu. Filmy umieszczane przez nich są wysokiej jakości i doskonale udźwiękowione. Nie jest problemem sprawdzić, jak materiały danego youtubera ewoluowały, wystarczy porównać ze sobą filmy z różnych lat działalności.

YouTube jest powszechnie wykorzystywany przez przedsiębiorstwa. Małe firmy i międzynarodowe korporacje chętnie kręcą materiały firmowe i umieszczają je na YT. Do ich tworzenia angażowani są profesjonalni twórcy. Czasami też wchodzą wprost we współpracę z youtuberami, np. poprzez sponsoring. Nie każdy twórca treści jest jednocześnie youtuberem, obsługa social media zawiera w sobie i platformę YouTube. Nie muszą być zatrudniani na etat, wielu z nich, tak jak profesjonalni youtuberzy działają jako freelancerzy.

Żeby zostać youtuberem w zasadzie wystarczą chęci i sprzęt audiowideo. Jednak przy dzisiejszym poziomie techniki, solidny mikrofon można kupić za niewielkie pieniądze. Obraz możemy rejestrować na smartfonie. Warto jednak poszukać dobrych programów graficznych do obróbki filmów, jednak zacząć możemy oprogramowania freeware.

youtuberzy ile zarabiają
fot.pexels.com

Zawód youtubera – jaką ma specyfikę

Zostać youtuberem jest stosunkowo łatwo, o ile mamy odpowiednią psychikę. Z całą pewnością jako autorzy własnego kanału poradzą sobie youtuberzy – ekstrawertycy. Chętnie dzielą się oni chętnie swoim życiem, czy też poglądami. Te drugie nie są pozbawione znaczenia. Mają one bowiem wpływ na treści zamieszczane przez youtubera.

Jest to o tyle istotne, że YouTube jest demokratycznym narzędziem i możemy na nim znaleźć filmy na niemal każdy temat i prawie z każdej strony politycznego spektrum. Dlatego możemy nagrywać filmiki o naszej pasji, oparte na naszej wiedzy i promujące różne postawy. Wobec tego nie musimy wcale dzielić się swoim życiem na YouTubie, możemy nagrywać np. o historii, filozofii, montując filmiki za pomocą animacji czy innych grafik i nie pokazywać swojej twarzy.

Musimy jednak pamiętać o niezwykle dużej konkurencji wśród youtuberów. Na całym świecie są ich dziesiątki tysięcy i każdy pragnie być jak najbardziej oryginalny i wybić się spośród innych. Konkurują więc oni ze sobą o kolejne subskrypcje i wyświetlenia, ponieważ to od nich zależą popularność i zarobki youtubera. Jednakże YT to nie jest dżungla, w której każdy walczy z każdym. Owszem zdarzają się nawet konflikty między niektórymi twórcami, niemniej jednak często youtuberzy współpracują ze sobą zapraszając się na swoje kanały i wzajemnie je promując.

Zawód youtuber – jakie są zarobki

Zarobki z działalności na YouTube zależą od jej charakteru. Czyli od tego, czy prowadzimy własny kanał czy pracujemy na rzecz jakiejś firmy. Gdy pracujemy w dziale marketingu i obsługujemy dział social media, w tym firmowy kanał, będziemy mieć stałe i dość duże zarobki. Sytuacja ma się inaczej z własnym kanałem.

Założyć kanał na YT to jedno, a regularnie go prowadzić i na tyle sprawnie, aby przynosił zyski, to drugie. Przez miesiące, kanał youtubera może przynosić wręcz straty (jeśli wydał pokaźne pieniądze na sprzęt), gdy nie zyskuje on na popularności. Jeśli jednak ma popularny kanał, może zarobić kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tys. złotych. Górna granica jest jedynie w zasięgu najpopularniejszych twórców. Pamiętajmy też, że popularność nagle może spaść, a wtedy dochody będą większe.

Dlatego youtuberzy często wspierają się dobrowolnymi wpłatami od patronów. To dobra decyzja, zwłaszcza na początku działania kanału. Co więcej, warto zaplanować profil kanału z góry. Wielu youtuberów zaczynało jeszcze jako dzieci, nagrywając jak grają w gry wideo, by później zostać profesjonalnymi youtuberami, lub zmienić branżę i nagrywać muzykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here