wynajem okazjonalny notariusz
fot.pexels.com


Wynajem mieszkań jest popularną inwestycją i dodatkowym źródłem dochodu. Niestety, niektórzy wynajmujący miewają problemy nieuczciwymi najemcami. Inwestorzy szukają więc jak najbezpieczniejszych metod wynajmu mieszkań. W niniejszym artykule sprawdzamy czy wynajem okazjonalny skutecznie zabezpiecza interesy najemcy.

Wynajem okazjonalny – co to znaczy

Wynajem okazjonalny jest rodzajem umowy najmu mieszkań. Umowa ma czas określony, który nie może przekraczać 10 lat. Umowę wynajmu okazjonalnego mogą zawiązać jedynie osoby fizyczne, które wynajmują mieszkania i nie jest to ich działalność gospodarcza. Umowa ta musi być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności i zawierać pewne istotne elementy.

Najemca musi na piśmie zobowiązać się do dobrowolnego poddania się egzekucji i opróżnienia lokalu w ustalonym terminie, lecz nie krótszym niż 7 dni. Zobowiązanie to zawiera się w sporządzonym akcie notarialnym. Prócz tego najemca musi potwierdzić i wskazać inne mieszkanie, w którym może zamieszkać, jeśli dojdzie do ww. egzekucji. Właściciel mieszkania (lub osoba posiadająca do niego prawo) oświadcza pisemnie zgodę na zamieszkanie najemcy we wskazanym lokalu, gdy wynajmujący przeprowadzi egzekucję. Formuła umowy wynajmu okazjonalnego wynika z artykułu 19a ustępu 2 ustawy o ochronie praw lokatorów.

Podpisaną umowę najmu okazjonalnego właściciel mieszkania musi przedstawić naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego (decyduje miejsce zamieszkania) w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia najmu. Jeśli nie dopełni tej formalności, nie będzie mógł korzystać ze wszystkich chroniących go praw wynikających z wynajmu okazjonalnego.

Umowa najmu okazjonalnego – jak chroni wynajmującego

Wynajmujący jest chroniony przed nieuczciwymi praktykami niektórych najemców dzięki wspomnianemu dobrowolnemu poddaniu się egzekucji. Ma ona postać aktu notarialnego, a więc podpisuje się ją z udziałem notariusza. Jeśli jego wykonalność nada sąd, stanowi podstawę prawną do wykonania egzekucji.

Co z tego wynika? Gdy wynajmujący chce opróżnić lokal, nie musi składać wniosku do sądu i czekać na wynik rozprawy, która potwierdzi wykonanie egzekucji. Podpisując umowę o wynajem okazjonalny. Najemca składa deklarację, że dobrowolnie poddaje się egzekucji, jeśli zażąda jej właściciel. Omijany jest cały proces sądowy, a tym samym wynajmujący nie ponosi żadnych kosztów z nim związanych.

Podpisując umowę najmu okazjonalnego, najemca wskazuje, że posiada inny lokal w razie egzekucji. Właściciel wynajmowanego lokalu ma więc pewność co do tego, z kim ma do czynienia. Już na tym etapie dochodzi do selekcji i nieuczciwy najemca nie może w żaden sposób oszukać wynajmującego. Posiada on dowód na piśmie, że najemca ma gdzie mieszkać, jeśli zostanie przeprowadzona egzekucja lokalu wynajmowanego okazjonalnie. Gdy minie wymagane 7 dni a najemca nie opuścił i nie opróżnił lokalu, proces egzekucyjny rusza automatycznie, bez procesu sądowego. Nieuczciwego najemcy nie chronią przepisy zakazujące eksmisji „na bruk”.

umowa najmu okazjonalnego cena
fot.pexels.com

Wynajem okazjonalny – czy to same korzyści

Wynajem okazjonalny zabezpiecza wynajmującego o wiele lepiej niż każdy inny rodzaj umowy najmu. Selekcja potencjalnych najemców dokonuje się już w momencie sporządzania umowy i deklaracji, że właściciel podpisze wyłącznie umowę wynajmu okazjonalnego. Niezmiernie rzadko dochodzi do egzekucji z udziałem komornika i sądu. Uczciwi najemcy doskonale wiedzą na co się piszą i zdaja sobie sprawę, że nie mają możliwości oszukać właściciela, ponieważ prawo stoi całkowicie po jego stronie.

Wynajem okazjonalny wymaga jednak nieco większego zaangażowania i generuje dodatkowe koszty. Co jakiś czas musimy sporządzać umowę wynajmu okazjonalnego od nowa i za każdym razem angażować notariusza i uiszczać za to opłatę. Im więcej mieszkań wynajmujemy, tym koszty są większe. Niemniej jednak nie są one wygórowane a jest to cena, którą warto zapłacić za spokój związany z wynajmem okazjonalnym.

Ostatecznie cała procedura egzekucji zostaje uproszczona i nie pozostawia wątpliwości pod kątem prawnym ani etycznym. Umowa wynajmu okazjonalnego sprawia, że nieruchomość staje się bezpieczną inwestycją. Jeśli więc planujemy inwestycje i zdecydowaliśmy się na wynajem mieszkania, warto od razu zdecydować się na ten rodzaj umowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here