jaki kierunek studiów się opłaca studiować
fot.pexels.com


Młodzi ludzie nie mają łatwo. Zewsząd słyszą pouczanie, że albo powinni się uczyć to by nie byli „robolami”, lub odwrotnie, zamiast uczyć się na „do niczego” niepotrzebnych kierunkach studiów, powinni lata temu pójść do zawodówki i by mieli pewną pracę. Jaka jest prawda? W niniejszym artykule sprawdzamy, czy warto iść na studia lub może lepiej wybrać szkołę zawodową.

Studia – czy warto studiować i co dają

Internetowa batalia o sensowność studiowania trwa nieustannie. Zadawane są pytania, co zrobić z „armią” bezrobotnych magistrów, którzy w zasadzie nic sensownego nie potrafią (dotyczy głównie kierunków humanistycznych). Bez końca owi magistrzy muszą tłumaczyć się z przydatności wiedzy w „realnym życiu”. Nawet władze zadają pytania o sens istnienia niektórych kierunków studiów. Owe wątpliwości mogą zaistnieć tylko, jeśli postrzegamy naszą rzeczywistość przez jeden pryzmat – przydatności na rynku pracy i gospodarki rynkowej w ogóle.

Jeśli sensem gospodarki liberalnej jest zysk i stały wzrost, wydaje się sensowne, że ludzie powinni podejmować takie działania, które umożliwią im zajęcie wysokiej pozycji zawodowej, a więc bogacenie się. Dotyczy to również studiów, dlatego też w pewnym momencie zaczęto je postrzegać jako swoiste „zawodówki”. Słowem – na studia trzeba iść, aby mieć pracę. Jakakolwiek inna motywacja jest nieracjonalna. Cóż, takie postrzeganie wyższego wykształcenia jest o prostu błędne, ponieważ, nie o to w studiowaniu chodzi.

Po pierwsze studia są wyższym szczeblem edukacji, nikt nie musi ich ukończyć, aby pracować. Z drugiej jednak strony mamy kierunki techniczne, ścisłe, których ukończenie wymagane jest w celu zajęcia jakiegoś wakatu. Co więcej, niektóre firmy nie podejmują rekrutacji osób, bez jakiegokolwiek wyższego wykształcenia. Jak się w tym odnaleźć? Po prostu potraktować studia wyższe jako sposób do samodoskonalenia i zwiększania wiedzy na interesujący nas temat. Poza tym studia, to kolejny etap, na którym poznajemy ludzi, z którymi później możemy pracować. Inaczej mówiąc zwiększamy sieć naszych kontaktów, a te są często niezbędne dla znalezienia pracy. Studia mogą być zwieńczeniem kształcenia, którego zalążkiem może być zawodówka.

Studia a szkoła zawodowa – dlaczego warto iść do zawodówki

Jeżeli zaś chcemy szybko się usamodzielnić, bardzo w tym pomóc może szkoła zawodowa. Przez lata zawodówki (teraz nazywane szkołami branżowymi) były pogardzane, niemniej dziś ten trend się odwraca. Nauka w szkole zawodowej nie jest niczym urągającym, a wręcz przeciwnie może się bardzo opłacić.

Przede wszystkim dlatego, że zawodówka umożliwia szybkie zdobycie konkretnego zawodu. Oferta jest bogata i coraz bardziej łamie bariery płciowe. W rok lub 2 do 3 lat zdobywamy praktyczne umiejętności i zawód. Jeśli będziemy chcieli kontynuować naukę, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nasz fach zgłębiali w technikum i zdobyli maturę. Nauka w zawodówce zalicza się do stażu pracy, a w niektórych uczniowie dostają stypendium, a więc pieniądze za naukę.

Zawód zdobyty w szkole branżowej pozwoli na szybszą wyprowadzkę lub przynajmniej szybkie zdobywanie własnych pieniędzy. Jako nieletni możemy już się zatrudnić, albo po ukończeniu praktyk mieć pracę w firmie, w której odbywaliśmy praktykę. Daje to więcej możliwości zdobywania finansów już w młodym wieku.

szkoła branżowa
fot.pexels.com

Studia a szkoła zawodowa – co się bardziej opłaca

W dzisiejszych czasach, jakże dynamicznych, trudno powiedzieć co się bardziej opłaca ukończyć- zawodówkę czy studia. Trzeba być elastycznym, ponieważ rynek pracy bardzo szybko ewoluuje. Zawodówka nauczy nas szybko umiejętności twardych, zaś studia miękkich. A tylko kombinacja powyższych znacząco zwiększa szanse na rynku pracy.

Poza tym posiadając zawód, możemy kontynuować naukę zaocznie. Mamy też większą swobodę wyboru kierunku studiów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby blacharz został po latach także filozofem. Na pewno będzie miał mniej stresu dotyczącego finansów. Poza tym na studiach możemy zdobyć stypendia socjalne, ale też za wyniki w nauce i w ten sposób zdobyć kolejne fundusze.

Jeśli zaś postanowiliśmy iść na studia, to również na nich znajdziemy pracę na część etatu. Studenci są bardzo chętnie zatrudniani przez przedsiębiorców. Jeżeli uznamy, że dany kierunek nas nie interesuje, możemy zrezygnować i zdobyć zawód w szkole dla dorosłych. Widzimy więc, że możliwości jest wiele. A spór o to, czy szkoła zawodowa czy studia są lepsze dla kariery, jest bezpodstawny. Nie chodzi bowiem o jakąś ustaloną formułę postępowania z wykształceniem tylko o elastyczne wykorzystanie możliwości edukacyjnych zgodnie z naszymi preferencjami i możliwościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here