filozofia stoicka
fot.pexels.com


Słynny stoicki sposób jest już przysłowiowy. Niemniej jednak niewiele osób rozumie prawdziwy sens tego wyrażenia, jak również zdaje sobie sprawę, że ta starożytna filozofia może się bardzo przydać i dziś. W niniejszym wpisie wyjaśniamy, jak stoicyzm pomaga w życiu i w pracy.

Filozofia stoicka – czym jest

Filozofia stoicka jest jednym z nurtów filozofii starożytnej. Niemniej najwięcej dziś czerpiemy z jej późnego okresu, a zwłaszcza z filozofów rzymskich. Do najważniejszych z nich zaliczamy Marka Aureliusza, Senekę, Epikteta i Muzoniusza Rufusa. Każdy z nich ma inny „background”, jednak wszyscy żyli w niespokojnych czasach. Marek Aureliusz walczył na wojnach, zmagał się z chorobą a Rzym gnębiła zaraza. I w takich właśnie okolicznościach skrystalizował się ów „stoicki spokój”.

Rozumiany on jest jako wyzbycie się wszelkich emocji. Jest to oczywiście niemożliwe, a psycholodzy zgodnie twierdzą, że tłumienie w sobie emocji jest szkodliwe. Niemniej wiele z myśli stoickiej możemy zastosować w naszym życiu, zarówno na co dzień jak i w biznesie. Czyż spokój i racjonalność nie stoją za udanymi decyzjami inwestycyjnymi? Czy interesy nie wiążą się ze stresem i ewentualnym poradzeniem sobie z porażką? Filozofia stoicka jak najbardziej okazuje się pomocna w tych aspektach.

O jej wartości świadczy to, że czerpią z niej niektórzy coache, jak stanowi element popularnego mindfullness. Starożytni stoicy opracowali pewne narzędzia myślowe, które działają i dziś. Przecież i my musimy radzić sobie z pandemią niczym cesarz Marek Aureliusz choćby na poziomie przeciągającej się pracy w domu. Przyjrzyjmy się zatem choćby zarysowi tego, jak możemy osiągnąć stoicki spokój.

Filozofia stoicka – podstawy stoicyzmu

Stoicyzm moglibyśmy nazwać „zarządzaniem emocjami”. Po krótce wierzyli oni, że jedyne w zasadzie nad czym człowiek posiada kontrolę to emocje. A raczej nad swoim podejściem do sytuacji, w jakiej się znalazł. I albo może wybrać złorzeczenie i rozpacz, lub chodny dystans i racjonalną analizę. Całą resztą się nie zajmowali, bowiem twierdzili, że nie mają na nic wpływu.

Nie mają wpływu na swoje ciało (dziś powiedzielibyśmy, że geny), na innych ludzi („nie przejmuj się co inni mówią”) w wymiarze ich czynów i myśli. Cały, powiedzmy, świat zewnętrzny był dla nich tak niepewny i tak niezależny od nich, że nie trudzili się usilnym wpływaniem na niego. Robili tylko tyle ile było w ich mocy, aby zmienić sytuację, lecz nic poza tym. Usiłowali wyzbyć się nękającej ich frustracji i złości, ale też smutku. Wiedzieli bowiem, że ich stany psychiczne nijak nie wpływają na świat zewnętrzny i jedynie mogą ich samych nękać.

Ogólnie rzecz ujmując stoicyzm dzieli sprawy na te, na które mamy jakiś wpływ i te go pozbawione. I wszyscy powinniśmy skupić się jedynie na tych, z którymi możemy coś zrobić. Nasza kultura jednak przepełniona jest niemal „wszechmocą”. Możesz wszystko, jeśli tylko chcesz, wszystko zależy od ciebie, spójrz na tych selfmade manów, oni sami sobie zawdzięczają sukces – o to co słyszymy najczęściej. Łatwo więc o załamanie nerwowe i wypalenie zawodowe. Ciężko też podjąć czasami jakąś biznesową decyzję w obawie przed porażką i dojmującym obwinianiem się za nią.

stoicyzm praca
fot.pexels.com

Stoicyzm w biznesie – jak pomaga

Biorąc powyższe pod uwagę, stoicyzm jest bardzo pomocny w biznesie. Zdejmuje przede wszystkim całą sprawczość z nas. Nie wiemy do końca jakie skutki przyniesie dana inwestycja czy transakcja. Wiemy tylko co my sami i nasz zespół zrobiliśmy, aby wszystko zakończyło się pomyślnie. Druga strona jest nam nieznana, nie wiemy też co jeszcze się wydarzy. Wiemy jednak, że jeśli nie zaryzykujemy, to na pewno nic nie zyskamy. Jeśli decyzja okaże się błędna – trudno to już nie zależało od nas.

Stoicyzm pomaga bardzo w szlifowaniu umiejętności miękkich, pozwala lepiej rozwiązywać konflikty wewnątrz zespołu, jak i ulepszać metody komunikacji. Znacznie zmniejsza stres związany z reakcjami kolegów z pracy, jak i nieprzyjemnymi momentami w obsłudze klienta.

Niniejszy wpis to tylko zarys stoicyzmu i aby go dobrze poznać należy zapoznać się z dziełami stoickimi, posłuchać wykładów online, lub zapisać się na studia. Mimo że stoicy nawet nie wyobrażali sobie dzisiejszego świata i postępu w poznaniu psychiki człowieka, ich intuicje okazały się wyjątkowo trafne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here