praca na magazynie
fot.pixabay.com

Logistyka jest branżą, której nie grozi zapaść. Nawet pandemia COVID 19 nie tylko jej nie zaszkodziła, ale ze względu na wzrost zamówień składanych online, wręcz jej pomogła. W niniejszym artykule wyjaśniamy na czym polega praca w logistyce i jak ją zdobyć.

Praca w logistyce – na czym dokładnie polega

Logistyka to działania obejmujące sprawne przeprowadzenie łańcuchu dostaw. Dostawy te nie obejmują jedynie towarów, ale też informacje i usługi. Logistyka jest przedsięwzięciem wielopoziomowym i wymaga specjalistów z każdej obsługiwanych dziedzin. Dotyczą one nie tylko samego terminowego nadawania przesyłek, ale też analizę i kontrolowanie kosztów celem wyboru najkorzystniejszej ekonomicznie ścieżki działania.

Najogólniej rzecz mówiąc, możemy całe spektrum pracy w logistyce podzielić na dwa rodzaje. Ogólny i szczególny. Ogólny to logistyk projektant, inaczej mówiąc to osoba, która planuje całą logistykę od nadania do odbioru towaru lub informacji. W zależności od pola działania i charakteru „przesyłki” logistyki musi dostosować do niego plan logistyczny, tak aby był jak najkrótszy.
„Szczególnymi” logistykami będą wszyscy pracownicy dolnych szczebli, sortujący, transportujący przesyłki i odpowiednio zabezpieczający łańcuch dostaw.

Jak widać praca w logistyce nie jest jednowymiarowa. W branży mogą wykazać się osoby o różnym stopniu wykształcenia i umiejętności. Logistyka jest dziedziną, która wymaga dobrego wykształcenia. W Polsce, osoby chętne zdobyć zawód logistyka, mogą zrobić to już na poziomie technikum, ale też na studiach wyższych.

Praca w logistyce – technikum i studia

Plusem zawodu logistyka jest to, że nie wymaga zdobywania dodatkowych, specjalnych uprawnień. Wystarczy dyplom ukończenia technikum logistycznego lub studiów kierunkowych, jest to więc kwestia wyboru ścieżki kształcenia, nie wymagającej dodatkowych kosztów finansowych.

Należy zwrócić uwagę, że studia i technikum pozwalają na pracę na innych szczeblach w logistyce. Technikum pozwoli poznać podstawy zawodu oraz język obcy zawodowy, jednakże zdobyte umiejętności w szkole pozwolą na pracę na niższych szczeblach. Technik logistyk sprawnie będzie poruszał się w ramach produkcji, magazynowaniu i transporcie. Absolwent uczelni wyższej, ma większe kompetencje w zakresie administracji logistyki i bardziej zaawansowanych metod działania.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby absolwent technikum logistycznego kontynuował kształcenie kierunkowe na studiach. Wtedy to pozna branżę (także w toku praktyk w szkole i na studiach) w najszerszym zakresie. Co ważne możemy pracować w logistyce niekoniecznie zdobywając odpowiednie wykształcenie. Logistyka to branża, która wymaga wielu pracowników fizycznych, takich jak magazynierzy – kierowcy wózków widłowych, czy kierowcy ciężarówek. Zdobycie odpowiedniego prawa jazdy czy też zaświadczenia na wózki widłowe pozwoli na zdobycie pracy w którejś z firm logistycznych.

kurs na wózki widłowe
fot.pixabay.com

Praca w logistyce – jak wyglądają zarobki

Wysokość wynagrodzeń w logistyce zależy przede wszystkim od firmy, w jakiej zamierzamy się zatrudnić. Niestety trudno o dokładne i odgórne wyliczenia, niemniej pewnej średniej możemy się spodziewać. Oprócz tego, że wysokość stawek zależy od danego przedsiębiorstwa, dodatkowo składają się na nie wykształcenie, dotychczasowe doświadczenie i charakter danej logistyki.

Na stanowisku asystenta ds. logistyki możemy liczyć mniej więcej od niemal 3 tys. zł i niewiele ponad 4 tys. Specjalista może spodziewać się nawet 5 tys. zł. Awans na starszego specjalistę to zarobki bliskie 7 tys. zł. Kierownik może zarobić nawet 10 tys. zł a dyrektor firmy logistycznej, dobrze prosperującej, to nawet 20 tys. zł. Oczywiście są to kwoty brutto i mogą być różne dla różnych firm.

Na najniższych szczeblach płace nie są najwyższe, ale też nie najgorsze. 2,5 – 3 tys. na początek to spodziewana stawka na podstawowych stanowiskach w logistyce. Doświadczenie i wykształcenie, a także rosnący zakres usług logistycznych zapewniają raczej stabilne zatrudnienie i możliwości awansu i przekwalifikowania w ramach branży.
Dużą zaletą pracy w logistyce jest pewność zatrudnienia, mimo postępującej automatyzacji czy nowinek typu drony logistyczne, branża potrzebuje wielu rąk do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here