Zwierzaki domowe dają nam wiele radości. Dom byłby znacznie smutniejszy, gdyby nie było w nim psa lub kota. Czasami jednak nadchodzi taki czas, że sami nie możemy się zaopiekować naszym pupilem. I tu właśnie wkracza petsitter. W dzisiejszym wpisie przyglądamy się pracy petsittera, jak ona wygląda i czy może być dochodowa.
Petsitter – kim jest i jak wygląda jego praca
Petsitter to pojęcie zdobywające coraz większą popularność. Oznacza już pewien, na Zachodzie popularny od dawna, zawód. „Petsitter” dosłownie oznacza „niańkę dla zwierzaka”. Jest to więc osoba, która zajmuje się psem, kotem lub innym zwierzakiem pod nieobecność właścicieli. Opiekuje się nim całościowo przez określony z góry czas. Może to być godzinny spacer z psem raz na dzień lub całotygodniowa opieka nad kotem. Wszystko zależy od zapotrzebowania klientów.
Profesjonalny opiekun zwierząt ma dostęp do domu lub mieszkania właścicieli zwierzęcia, którym ma się zajmować. Wobec tego karmi je o ustalonych porach i wskazaną karmą (której zapas właściciele zwierzaka zapewniają), wyprowadza na spacery, sprząta po nim, wymienia wodę, ale też bawi się z nim i spędza określoną ilość czasu. Petsitterzy raczej nie chodzą na regularne wizyty do weterynarza lub psiego fryzjera, chyba, że zażąda tego klient (którego wyjazd pokrywa się akurat z wizytą) lub w razie nagłego wypadku.
Opiekować się petsitterzy mogą kilkoma zwierzakami jednocześnie. Muszą jednak dobrze zaplanować i zorganizować logistykę. Być może samochód okaże się niezbędny, jeśli mamy klientów oddalonych od siebie znaczną odległością. Zajmowanie się większą ilością zwierząt zajmuje też sporo czasu. 3 psy to przynajmniej 3 godzinne spacery z każdym plus 2 dodatkowe. Do każdego z nich należy też dotrzeć, chyba, że wszystkie mieszkają w jednej okolicy i są na tyle zgodne, że możemy z nimi wszystkimi jednocześnie wychodzić.
Petsitter – Jak zdobyć zawód profesjonalnego opiekuna zwierząt
Nie musimy posiadać formalnego wykształcenia, aby zajmować się zwierzętami domowymi zawodowo. Często ta praca jest dodatkowym źródłem zarobku młodzieży i studentów. Są jednak osoby, które z petsittingu uczyniły swoją ścieżkę profesjonalnej kariery. Pomagają w tym specjalne kursy organizowane przez ośrodki zajmujące się behawioryzmem zwierzęcym i zoopsychologią. Wykładane na nich są podstawy kontaktu i opieki z psem i kotem oraz inne porady dotyczące wykonywania pracy petsittera.
Pogłębiona wiedza na temat zwierząt domowych jest jednak wskazana w petsittingu. Psy, koty, ale też gryzonie to czułe istoty, z których każda ma swój charakter i potrzeby. A zadaniem petsittera, jest je jak najbardziej zaspokajać tak, aby rozłąka z właścicielem była jak najmniej dla zwierzęcia dotkliwa. Znając podstawy psiej i kociej psychiki uzupełnione o informacje właścicieli, opieka na zwierzakiem będzie o wiele lepsza i łatwiejsza.
Będziemy umieli zareagować w porę w razie jakichś incydentów na spacerze i w ogóle umieli zachować się w obecności danego zwierzaka. Szybko rozpoznamy jego samopoczucie i zamiary odczytując jego postawę ciała i zachowanie. Jeśli więc chcemy zawodowo zająć się petisttingiem, powinniśmy więc postawić na poszerzenie wiedzy i kursy. Gdy zajmujemy się doskonale znanym psem sąsiada, to oczywiście formalna wiedza nie będzie potrzebna, choć nigdy nie zaszkodzi.
Petsitter praca – jakie są zarobki
Zarobki w zawodzie petsittera zależą od kilku czynników. Przede wszystkim działają oni jako jednoosobowe działalności gospodarcze (jeśli otworzyli swoje firmy). Wtedy to, mając spore grono klientów mogą sporo zarobić. Liczą sobie za jeden spacer, dzień, tydzień kompleksowej opieki. Wynagrodzenie zależy też od miasta i gatunku zwierzęcia, jakim petistter się zajmuje.
Nieco mniej zarabia się w tej pracy, jeśli to tylko dodatkowy dochód. Niemniej i wtedy warto się zająć petsittingiem jako możliwością uzyskania środków dla drobnych inwestycji. Niemniej jednak klienci muszą zapewnić wszelkie narzędzia do wykonywania pracy petsittera. Czyli karmę, obroże, smycze i inne zwierzęce akcesoria, które dany zwierzak musi mieć. Jeśli np. petsitter musi dokupić karmy, koszty zakupu klient zobowiązany jest zwrócić. Dodatkowo możemy policzyć sobie, np. za dodatkowe podlewanie roślin podczas opieki nad zwierzęciem.
Opieka nad zwierzętami może przynieść spore dochody, ale przede wszystkim jest świetną możliwością rozpoczęcia kariery. Nawet dla dzieci, które od opieki nad kotem sąsiada (oczywiście pod naszą kuratelą) może zarobić pieniądze na swoje dodatkowe potrzeby. W ten sposób, nawet oszczędzając pieniądze dla naszej pociechy uczymy ją wartości własnej pracy, oraz oczywiście empatii dla zwierząt.