praca dla młodocianych na wakacje
fot.pexels.com


Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że już młodociani mogą w Polsce legalnie pracować. Nie oznacza to jednak ponurych obrazków z XIX w gdy kilkuletnie dzieci pracowały w kopalniach i fabrykach. Praca dla nieletnich jest dziś ściśle regulowana przepisami i wymaga od pracodawcy spełnienia określonych warunków. W niniejszym artykule informujemy, jak podjąć pracę dla nieletnich i jakie warunki trzeba spełniać, by móc to zrobić.

Praca dla nieletnich – od jakiego wieku

Zgodnie z literą polskiego prawa, młodociani to osoby w wieku od 13 do 18 lat. I już trzynastolatkowie mogą podejmować pracę. Niemniej jednak tylko w określonych warunkach. Więcej opcji w podjęciu pracy mają osoby, które skończyły 15 rok życia.

Dzieci poniżej 15-go roku życia mogą być zatrudniane na umowę o dzieło i zlecenia tylko w podmiotach prowadzących działalność w zakresie sportu, reklamy, kultury i sztuki. Młodociany może podjąć pracę jedynie za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna prawnego oraz za zgodą inspektora pracy. Dzień roboczy nie może przekraczać 6 godzin, natomiast w dzień nauki szkolnej nie może pracować dłużej niż 2 godziny.

W przypadku jeszcze młodszych dzieci, pracodawca zawiązuje umowę z ich opiekunami prawnymi lub rodzicami. Ma to miejsce np. w przypadku reklam zabawek czy odżywek dla niemowląt. Jednak i w tym wypadku osoby młodociane są chronione przepisami kodeksu pracy.

Praca dla młodocianych – od kiedy umowa o pracę i dalsze przepisy

Umowę o pracę może podpisać nieletni, który ukończył 15 rok życia. Musi jednak przedstawić świadectwo szkolne potwierdzające ukończenie szkoły podstawowej. Musi też posiadać zaświadczenie lekarskie z przychodni medycyny pracy stwierdzające brak przeciwskazań zdrowotnych dla podjęcia pracy na danym stanowisku.

Prócz powyższych, należy wiedzieć, że małoletni między 15 a 18-tym rokiem życia ma określone prawa dotyczące długości czasu pracy. Również i jego obowiązuje nie dłuższy niż dwugodzinny dzień roboczy w dni nauki szkolnej. Pracodawca nie może nakłaniać małoletnich do nadgodzin, a także w godzinach nocnych (22-6). Osoba młodociana może pracować 8 godzin, jeśli praca wchodzi w ramy jej przygotowania zawodowego.

Natomiast w czasie ferii i wakacji dzień pracy nieletnich nie może przekraczać 7 godzin, a tydzień 35 (osoby poniżej lat 15 nie mogą pracować dłużej niż 6 godzin). Przerwa w pracy osoby młodociane, obejmująca noc nie może być krótsza niż 14 godzin zaś w weekendy muszą mieć wolne (48h w tym niedziele).

praktyka zawodowa ucznia
fot.pexels.com

Praca dla młodocianych – gdzie ją znaleźć

Młodociani znajdują łatwo pracę w pracach sezonowych lub dorywczych. Także powinni jej szukać w sadach i w czasie zbiorów warzyw. Młodociani mogą również zatrudnić się w restauracjach w okresie wakacyjnym lub jako młodsi instruktorzy sportów zimowych i ratownicy wodni latem, jeśli posiadają odpowiednie umiejętności i uprawnienia.
Małoletni mogą podjąć dodatkowe zajęcie jako statyści w serialach lub spektaklach. Mogą rozdawać ulotki lub w sklepach odzieżowych. Chętnie są zatrudniani jako opiekunowie dla zwierząt domowych, zwłaszcza w sąsiedztwie. Oczywiście mogą też pracować jako testerzy gier lub jako młodsi programiści.

Nie oznacza to, że praca młodocianych ogranicza się dla tak standardowych wręcz zajęć. Jeśli posiadają odpowiednie umiejętności, mogą pracować jako freelancerzy, lub jako youtuberzy. Dzisiejsza technika sprawia, że młodociani mogą bez problemu zarabiać z domu. Osoby nieletnie mogą podejmować pracę w zakładach, w których przechodzą praktyki w czasie nauki zawodu, to świetna opcja, aby zachować ciągłość zatrudnienia i zabezpieczyć się finansowo przy podjęciu studiów.

Praca dla młodocianych jest wspaniałym sposobem, aby mogli docenić wartość pieniądza i móc samemu oszczędzać. Nawet jeśli samy odkładamy pieniądze dla naszych pociech. To także dobry wstęp do nauki swoich praw, jak i stawiania pierwszych kroków w inwestowaniu. Intensywność pracy powinni jednak już dobrać w miarę możliwości do siebie, zwłaszcza w okresie wytężonej nauki. Niemniej jednak osoby młodociane są chętnie zatrudniane, więc same chęci w podjęciu pracy, powinny być docenione przez opiekunów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here