inwestycja w obligacje
fot.pexels.com


Obecnie, w czasie przedłużającej się pandemii, szukamy rożnych możliwości oszczędzania i inwestowania pieniędzy. Jeśli mielibyśmy wskazać najważniejszą cechę inwestycji to byłoby to jej bezpieczeństwo. I taką też są obligacje skarbowe, w dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy warto w nie zainwestować.

Obligacje skarbowe – co to właściwie jest

Obligacje skarbowe są polskimi, państwowymi papierami wartościowymi. Dokładniej rzecz ujmując sprzedaje je Minister Finansów, w imieniu rzecz jasna nasz Skarb Państwa. Nabywca otrzymuje określoną kwotę, którą de facto Minister pożycza na określony czas, podczas którego narastają odsetki. Po jego upływie Minister Finansów odkupuje obligacje oddając nabywcy kwotę sprzedaży wraz z naliczonymi odsetkami.

Właśnie dlatego, że sprzedawcą obligacji skarbowych jest państwo polskie, są one najbezpieczniejszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Różne prywatne placówki oferujące pożyczki pozabankowe, czy też banki mogą w każdej chwili upaść. Państwo natomiast będzie funkcjonować, mimo zmieniających się ekip rządzących po kolejnych wyborach. Musiałoby dojść do jakiegoś przewrotu, który zniszczyłby samo funkcjonowanie państwa i wszystkie jego szczeble administracyjne. Na to jednak się nie zanosi, dlatego inwestorzy szukający pewnej formy inwestycji, powinni rozważyć zakup obligacji skarbowych.

Obligacje skarbowe – jakie warunki trzeba spełnić, aby je nabyć

Mimo że państwo kojarzy się jednoznacznie z dużą ilością biurokracji, kupno i sprzedaż obligacji skarbowych jest niezwykle proste. Cały proces jest nieskomplikowany, a Skarb Państwa wszelkie formalności zredukował do absolutnego minimum.

Sprzedaż obligacji skarbowych odbywa się co miesiąc. Minimalna cena wynosi 100zł. Skarb Państwa emituje obligacje na okres: 3 miesięcy i 2, 3, 4 i 10 lat. To oferta kierowana do klientów indywidualnych. Ministerstwo ma też propozycję dla rodzin, czyli obligacje rodzinne dla beneficjentów programu 500+ na okres 6 i 12 lat. Każdy może więc wybrać metodę oszczędzania odpowiednią dla swojej sytuacji rodzinnej i zasobności portfela.

W zależności od wybranych obligacji, możemy spodziewać się różnego oprocentowania. Im oczywiście okres wykupu jest dłuższy, tym oprocentowanie wyższe. Przyjrzyjmy się 2 skrajnym wypadkom. 3 miesięczne indywidualne obligacje skarbowe (stałoprocentowe) mają oprocentowanie na poziomie 0,50%. Natomiast obligacje 12 letnie, rodzinne to miesięczne oprocentowanie na poziomie 2%.

Oczywiście istnieje możliwość wcześniejszego wykupu obligacji, wtedy musimy się jednak liczyć z pomniejszeniem odsetek o określoną kwotę (jej wysokość zależy od rodzaju zakupionych obligacji).

obligacje skarbowe wartość
fot.pexels.com

Obligacje skarbowe – jakie jest ryzyko niepowodzenia inwestycji

Jak wspomnieliśmy, obligacje skarbowe są bardzo bezpieczną formą oszczędzania. Bezpieczeństwo widoczne jest już w momencie kupna. Nie potrzeba ku temu zakładać konta ani wykupować żadnych dodatkowych usług finansowych. Nie są naliczane też żadne opłaty czy też prowizje. Obligacje skarbowe możemy też zamieniać między ich rodzajami.
Obligacje skarbowe możemy kupić zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie w oddziałach PKO Banku Polskiego.

Oczywiście bezpieczeństwo to (jak i inne mechanizmy je zapewniające) okupione jest stosunkowo niskim oprocentowaniem. Jest ono stałe, pewne, niemniej zarabianie na obligacjach trwa długo. Dlatego też niektórzy inwestorzy szukają szybszego źródła dodatkowego dochodu np. w postaci kryptowalut. Nie ma niczego, co mogłoby bardziej odróżniać się od obligacji skarbowych niż bitcoin czy polcoin. Kryptowaluty nie mają żadnego związku z administracją państwową. Nie są przez nią emitowane ani nadzorowane. Poza tym charakteryzują je nagłe skoki i spadki wartości. Nigdy więc nie mamy pewności, kiedy zyskamy, a kiedy na kryptowalutach stracimy.

Owszem, ich oprocentowanie jest znacznie wyższe, jednak to obligacje państwowe gwarantują zysk bez szans na straty. Fluktuacje w ramach funkcjonowania państwa mogą zaistnieć, jednak, jak wspomnieliśmy wyżej, jego sama instytucja będzie trwać. Zdarzało się za to, że niektóre giełdy kryptowalutowe znikały z dnia na dzień, ze wszystkimi portfelami i nagromadzonymi na nich majątkiem użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here