Gdy myślimy o inwestowaniu, przychodzą nam raczej na myśl rzeczy „poważne”. Nieruchomości, klasyczne dzieła sztuki i biżuteria. Jednak pieniądze mogą nam przynieść całkiem niecodzienne inwestycje. I właśnie nietypowym formom inwestowania przyglądamy się w tym wpisie.
Nietypowe formy inwestycji – dlaczego warto je wybrać
Nie ukrywajmy, że nietypowe inwestycje wymagają nietypowego podejścia w tym odwagi. Przede wszystkim dlatego, że nie sprawiają wrażenia przedmiotów, w które warto cokolwiek zainwestować. Są zbyt mało prestiżowe? Zbyt mało eleganckie? Wątpliwości możemy mieć wiele, niemniej jednak każda inwestycja, nawet małych kwot niesie za sobą ryzyko, dlaczego więc nie odważyć się na coś zupełnie innego?
Musimy wiedzieć, że rynek nietypowych inwestycji, ma swoją specyfikę, zupełnie jak klasyczny. Niecodziennymi przedmiotami interesują się specjaliści i znawcy tematu. Potrafią rozpoznać podróbki, wychwycić każdy brak, jak i ocenić ich wartość już na pierwszy rzut oka. Każda nietypowa inwestycja, to specjalistyczna nisza, która tylko laikom wyda się banalna. Prawda jest taka, że nawet na zabawkach i komiksach można dużo zarobić, jeśli się wie co kupić i sprzedać i kiedy to zrobić.
Zaletą nietypowych inwestycji jest to, że nie wymagają dużych kwot na początek. Zakup danego przedmiotu w dniu premiery jest stosunkowo niewielki. Do najwyżej kilkuset złotych. Niemniej nietypowe inwestycje nabierają wartości z czasem. Niczym wino, są bardziej pożądane po latach. Zwłaszcza jeśli zachowane są w stanie nienaruszonym.
Nietypowa inwestycja – czy kupno LEGO się opłaca?
Klocki LEGO pozostają obiektem marzeń dzieci już od kilkudziesięciu lat i to świadczy o ich wartości. Co więcej, z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych fanów LEGO, czyli AFOL-i którzy podchodzą do tej zabawki niezwykle poważnie. Część z nich po to, aby samodzielnie tworzyć konstrukcje daleko wybiegające zaawansowaniem przed dostępne w sprzedaży zestawy, inni zaś widzą w klockach doskonałą i nietypową formę inwestycji.
I nie ma się czemu dziwić, gdyż, co może być zaskakujące, brytyjski The Telegraph przeprowadził badania, według których LEGO okazywało się lepszą inwestycją niż złoto, czy też akcje, czy obligacje. Rzadkie zestawy osiągały duże ceny, a ich wartość rokrocznie jedynie rosła.
Musimy jednak mieć pewne rozeznanie w rynku wtórnym LEGO, aby móc przeprowadzić udaną nietypową inwestycję w klocki. Przede wszystkim stawiajmy na limitowane zestawy (nie muszą być duże), zwłaszcza na licencji komiksów czy filmów. Kupujmy je w dniu premiery lub jeszcze w przedsprzedaży i nie rozpakowujmy. Pełne, nierozpakowane zestawy osiągają największe ceny. Możemy też postawić na retro zestawy, z przełomu lat 80-tych i 90-tych, z serii Castle lub Pirates przez wielu fanów klocków uznawanych za najlepsze w historii LEGO. Jeśli gdzieś w piwnicy mamy schowane w kartonie zestawy z tych lat, możemy mieć małą górkę złota w postaci kolorowych, plastikowych klocków.
Nietypowa forma inwestycji – komiksy, czyli nie tylko bajki dla dzieci
Komiksy w naszym kraju bardzo długo nie były uznawane za pełnoprawną formę sztuki. Uważano je za głupie opowiastki dla dzieci o superbohaterach. Teraz czasy się zmieniły i powszechnie uznaje się zarówno kunszt ilustratorów jak i scenarzystów. Coraz powszechniejszy staje się zwrot „powieść graficzna” a komiksy mają twardą oprawę i często opatrzone się wstępem, jak i posłowiem. I tak jak inne dzieła sztuki mogą być wiele warte stanowiąc świetną nietypową inwestycję.
Tu też potrzebne jest rozeznanie. I choć komiksy wydawane w Polsce nie są tak chodliwym towarem, jak w USA, możemy na nich zarobić. Przede wszystkim liczą się pierwsze wydania. Komiks, który zapoczątkował jakąś serię, jest wart najwięcej. Szukajmy też wydań specjalnych z nietypową okładką. Możemy też pokusić się o zdobycie autografu autora jakiegoś komiksu, a zeszyt z podpisem, z miejsca jest więcej wart.
Pamiętajmy, że fani komiksów przywiązują ogromne znaczenie do stanu zeszytów czy tomów. Cenę obniżają zagięte strony, podarte okładki i pożółkły papier. Inwestując w komiksy musimy więc odpowiednio je przechowywać najlepiej w specjalnych pudłach chroniących je przed promieniami słonecznymi. Idealnie, jeśli komiksy potraktowane jako inwestycję, przechowywać będziemy pojedynczo w foliowych koszulkach. Im komiks starszy a jego stan przypomina nienaruszony tym będzie więcej wart.