wynajem mieszkania dochód
fot.pexels.com


W niepewnych czasach pandemii dobrze mieć jakieś źródło dochodu pasywnego. Nie tylko zapewnia nam dodatkowe pieniądze, ale też zabezpiecza podczas utraty pracy. Jedną z najpopularniejszych form inwestycji są nieruchomości. W dzisiejszym wpisie sprawdzamy, czy nieruchomości to dobre źródło dochodu pasywnego.

Inwestycja w nieruchomości – czym jest dochód pasywny

Zanim przejdziemy do analizy tego, czy nieruchomości są dobrym dochodem pasywnym, wyjaśnijmy czym on właściwie jest. Dochód pasywny, jak sama nazwa wskazuje, to dochód, który otrzymujemy bez naszej pracy. Może stanowić on uzupełnienie pieniędzy pochodzących z wypłaty lub stanowić podstawowe i jedyne źródło dochodu. Jeśli tak, stajemy się rentierami.

Co stanowi dochód pasywny? Są nim wszelkie inwestycje, które przynoszą dochód. Jest to więc „pieniądz, który robi” pieniądz. Dochodem pasywnym będą obligacje skarbowe, krypowaluty czy złoto. Mogą to być też nietypowe inwestycje, które możemy spieniężyć z czasem. Również klasyczne akcje będą dochodem pasywnym, lub też luksusowe samochody pod wynajem. Ogólnie rzecz ujmując są to źródła dochodu, w który nie musimy wkładać wysiłku. Jedną z takich inwestycji są również nieruchomości.

Nieruchomość bowiem przynosi nam comiesięczny dochód. Oczywiście wtedy, gdy ją wynajmujemy. A wynajmować możemy mieszkania lub też lokale użytkowe. Niezależnie od rodzaju nieruchomości, są one jedną z najlepszych inwestycji. Pytanie tylko, czy stanowią całkowicie pasywne źródło dochodu? Niektórzy inwestorzy mogą się nie zgodzić.

Inwestycje w nieruchomości – czy są źródłem dochodu pasywnego

Intencją zdobycia dochodu pasywnego jest zminimalizowane wysiłku w zdobyciu pieniędzy. Nieruchomości wydają się więc do tego celu idealne. Kupujemy mieszkanie lub pawilon i wynajmujemy. Czy może być coś prostszego i mniej problemowego? Przecież to nie my będziemy pracować lub mieszkać w danym lokalu, wydaje się chyba logiczne, że owa pasywność nas, jako właścicieli jest oczywista.

Nie do końca. My jako właściciele nieruchomości musimy zapewnić wszystkie media, a także zapewnić naprawy zużytych urządzeń (o ile nie należą do najemców).  Tak więc, jeśli w lokalu usługowym wystąpił problem z kanalizacją – musimy go naprawić na własny koszt. Jeśli w wynajmowanym mieszkaniu zepsuła się nasza pralka, cóż, za serwis znowu płacimy my. Poza tym musimy interweniować, gdy najemcy zakłócają spokój sąsiadom. Nawet jeśli takie sytuacje się zdarzają niezmiernie rzadko, musimy mieć odłożoną pewną kwotę, którą przeznaczymy na ewentualne naprawy w naszej nieruchomości.

Z powyższego wynika, że nieruchomości nie są całkiem pasywnym dochodem. O ile wszystko w nich działa poprawnie i bez zakłóceń, możemy mieć jedynie problem z ewentualnym terminowym uiszczaniem opłat za wynajem. Oczywiście istnieje pewne rozwiązanie, które zdejmie z nas część obowiązków zarządzania nieruchomościami. Mianowicie zatrudnienie zarządcy. To jednak obniży nasze dochody, jednak może być konieczne, jeśli nasze nieruchomości znajdują się z dala od miejsca, w którym mieszkamy i nie możemy szybko zainterweniować w razie problemów.

dochód pasywny
fot.pexels.com

Inwestycja w nieruchomości jako dochód pasywny – czy się opłaca

Mimo powyższych niedogodności, nieruchomości są bardzo opłacalną inwestycją. Szacowane prognozy na roczny wzrost dochodu z wynajmu nieruchomości to 5 do 7%. Także nawet gdy raz na jakiś czas musimy coś w wynajmowanym mieszkaniu wymienić czy naprawić i tak ostatecznie będziemy mieć dochód.

Pamiętajmy o tym, żeby dywersyfikować portfel inwestycyjny, aby nasze inwestycje były jak najbardziej bezpieczne i minimalizowały ryzyko. Fundamentem powinna być stabilna inwestycja, a taką właśnie jest nieruchomość.

Inwestujmy więc ja najbardziej różnorodnie – w obligacje czy bitcoiny, jednakże bardzo ułatwi nam to posiadanie nieruchomości. Mieszkanie lub pawilon na wynajem to środek, który w razie czego możemy sprzedać i dużo zarobić, gdybyśmy z jakiegoś powodu nie chcieli dalej kontynuować wynajmu. Wniosek nasuwa się jeden – nawet jeśli nieruchomości nie stanowią całkowicie pasywnego dochodu, nadal pozostają bardzo korzystną inwestycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here