
Nieodłącznym elementem procesu rekrutacji do pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. Polega ona na zadawaniu pytań kandydatowi przez rekrutera celem poznania go i jego predyspozycji do wykonywania obowiązków na aplikowane stanowisko. Jednak podczas niektórych rozmów, role się odwracają i to rekruter prosi o zadanie pytań kandydata. W niniejszym artykule ujawniamy, jakie pytania warto zadać na koniec rozmowy kwalifikacji.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – dlaczego warto je zadać
Rekruterzy pytają kandydatów o ich ewentualne pytania na rozmowie o pracę najczęściej pod jej koniec. Nie oznaczają jednak jej zakończenia, nie są bowiem zadawane grzecznościowo. To ważny element rozmowy kwalifikacyjnej, którą kandydaci powinni w pełni wykorzystać. Są one bowiem nie tylko okazją do lepszego poznania firmy, ale też możliwością do jeszcze lepszego zaprezentowania swojej osoby rekruterowi.
Inną korzyścią płynącą z zadania pytań rekruterowi jest ewentualna zmiana naszego postrzegania interesującej nas firmy. Czasami dopiero na tym etapie możemy w pełni poznać stanowisko i zweryfikować nasze oczekiwania względem niego. Niekiedy cała rozmowa może przebiec dobrze, jednak może zostać oparta na pewnym nieporozumieniu, np. względem miejsca zamieszkania kandydata. Bywa też tak, że ogłoszenie o pracę jest sporządzone bardzo zdawkowo i kandydat zadający odpowiednie pytania, zaczyna uświadamiać sobie, na jakie stanowisko właściwie aplikuje.
Przede wszystkim pytania na koniec rozmowy kwalifikacyjnej to swego rodzaju rytuał. Dział HR w ten sposób bada zainteresowanie kandydata firmą, w której chce pracować. Brak jakiegokolwiek pytania może skreślać ubiegającego się o pracę, jako zupełnie obojętnego na to, gdzie chce pracować. Zadając pytanie dodatkowo utwierdzamy rekrutera w tym, że zainteresowaliśmy się poważnie miejscem pracy i ciekawi nas to, jak ono wygląda i jakie reguły w nim obowiązują
Pytania od kandydata na rozmowie o pracę – jakie najlepiej zadać
Pytania, które zadamy jako kandydaci powinny udzielić nam jak najwięcej informacji dotyczących danego stanowiska a także firmy jako takiej. Pamiętajmy, że to ostatnia możliwość poszerzenia swojej wiedzy w tym zakresie, dlatego warto przemyśleć to jakie pytania zadamy na koniec rozmowy kwalifikacyjnej. Być może dowiemy się czegoś więcej niż wynika to z ogłoszenia czy przebiegu całej rozmowy.
Pytania, które najlepiej zadać na koniec rozmowy o pracę to np. czy dane stanowisko zostało dopiero utworzone. Pytajmy też o możliwości awansu w jego ramach, a także przeciętnym dniu pracy podczas wykonywania obowiązków. Dopytajmy się o ewentualne dodatkowe benefity, oraz o kulturę pracy na stanowisku.
Co więcej sami możemy przedłużyć rozmowę zadając odpowiednie pytanie. Zapytajmy więc, czy to ostatni etap rekrutacji, a jeśli nie, to kiedy odbędzie się następny. Spytajmy rekrutera czy nie chciałby, abyśmy rozwiali ewentualne wątpliwości dotyczące naszych odpowiedzi podczas rozmowy. Jeśli zaś nie mamy już pytań, powiedzmy wprost, że dotychczas już wszystkich informacji nam udzielono w sposób jasny i wyprzedzający nasze pytania.

Pytania na koniec rozmowy kwalifikacyjnej – o czym warto pamiętać
Rozmowa kwalifikacyjna to stresujący moment. Pamiętajmy jedna o tym, że powinniśmy czuć się swobodnie i nie jest niczym złym, jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o firmie czy interesującym nas stanowisku. Zadajmy więc pytania będąc pewnymi, że nie zaszkodzi to naszej rekrutacji a wręcz odwrotnie, jedynie nam pomoże.
Nie przedłużajmy jednak rozmowy w nieskończoność. 2, 3 pytania w zupełności wystarczą. Wszystko też zależy od przebiegu samej rozmowy. Czasami rekruterzy sami udzielają dodatkowych informacji w ramach jej postępów, wtedy zadajmy choć pytanie o dalsze etapy rekrutacji lub o to, kiedy możemy się spodziewać informacji o wynikach.
Miejmy na uwadze, że nasze pytania to etap rozmowy a nie jej zakończenie. Nie mówmy, że nie mamy już pytań. Lub ewentualnie odpowiadajmy, że na tym etapie otrzymaliśmy już wszystkie informacje na temat stanowiska i pracy, a dalsze pytania padłyby ewentualnie na dalszym etapie lub podczas podpisania umowy.