Okulary do biegania to konieczność, aby zapewnić pełny komfort dla oczu podczas wykonywania aktywności. Aby wybrać odpowiedni model należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Jakie okulary do biegania zatem wybrać? Podpowiadamy! 

Dlaczego warto zainwestować w okulary do biegania?

Mogłoby się wydawać, że okulary do biegania to jedynie dodatek, który nie ma wpływu na nasz komfort. Nic bardziej mylnego. Takie akcesorium jest w stanie zapewnić nam najlepszą ochronę przed działaniem promieni słonecznych. Najwyższej jakości szkła poradzą sobie nie tylko z promieniowanie UVA, ale i UVB. Co więcej, odpowiedni wybór soczewek ma znaczący wpływ na lepszą widoczność w pełnym słońcu. Wybierając dobre okulary do biegania pozbędziesz się problemu, jakim jest oślepienie podczas wykonywanego treningu. Brak takiej ochrony mógłby bowiem prowadzić do zaczerwienienia w okolicach oczu, a także łzawienia.

Wybieramy okulary do biegania – na co zwrócić uwagę?

Bardzo wielu początkujących biegaczy kieruje się jedynie wyglądem. Oczywiście, jest to istotne, jednak zdecydowanie lepiej jest skupić się na technologiach, jakie zastosowane są w okularach przez producenta. W ten sposób będą one nie tylko dobrze wyglądały, ale rzeczywiście wpłyną na nasz komfort.

  • Soczewki w okularach. Jest to niewątpliwie najważniejsza kwestia we wszystkich produktach. Przede wszystkim, muszą one pochłaniać 100% promieniowania. Taki sprzęt oznaczony jest zazwyczaj UV 100% lub UV 400. Co ważne, od tego w jakim stopniu będą pochłaniać one światło, zależy także ich kolor. Ciemne okulary będą w stanie poradzić sobie znacznie lepiej z nasłonecznieniem niż te z jaśniejszymi szkłami.
  • Materiał. Zdecydowana większość szkieł wykonana jest z poliwęglanu. Jest to doskonały wybór, bowiem materiał zapewnia niezwykle wysoką odporność na uszkodzenia, a my podczas upadku nie będziemy musieli przejmować się, iż okulary ulegną zniszczeniu.
  • Wymienne soczewki. Jest to również element okularów, na który należy zwrócić uwagę. Jeżeli nasze okulary będą posiadały wymienne soczewki, z łatwością będziemy mogli dopasować ich odcień oraz kolor do obecnie panujących warunków oświetleniowych.

Kolor soczewek ma znaczenie

Mało osób o tym wie, że kolor soczewek w okularach ma niemałe znaczenie dla ochrony naszego wzroku.

  • Różowe i czerwone szkła. Będą one doskonałym wyborem podczas słonecznych dni, a także lekkiego zachmurzenia. Poprawiają one znacząco widoczność – redukują bowiem ilość światła niebieskiego. Dzięki temu każdemu biegaczowi będzie łatwiej skupić się na drodze.
  • Żółte i pomarańczowe szkła. Zwiększają one przede wszystkim kontrast. Sprawdzą się zatem w mgliste lub pochmurne dni.
  • Brązowe lub bursztynowe szkła. Jest to najbardziej uniwersalny typ soczewek. Charakteryzują się one niezwykle mocnym kontrastem. Mając założone takie okulary każdy biegacz z większą łatwością będzie w stanie dostrzec obiekty z naprawdę dużych odległości. Okulary z tymi szkłami mogą być wykorzystywane zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni.
  • Fotochrom. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Okulary te samoistnie dopasowują się do panujących warunków oświetleniowych zmieniając stopień zaciemnienia.

Okulary do biegania są więc niewątpliwie nieodłączną częścią każdego biegacza. Przyczyniają się one do ułatwienia biegania, a także zwiększają bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here