jak wyjść z bezrobocia
fot.pexels.com


Szukanie pracy nie jest wcale łatwą sprawą. Konkurencja na rynku pracy jest duża, zaś on sam zmienia się nieustannie. Niemniej jednak istnieją pewne reguły, które znacząco zwiększają szansę na znalezienie pracy. W tym wpisie omawiamy sposoby na to, aby skutecznie szukać pracy.

Jak szukać pracy – co jest istotne

W poszukiwaniu pracy istotnych jest kilka czynników. Podstawowe to oczywiście wykształcenie oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Przede wszystkim jednak najważniejsze jest nastawienie psychiczne. Poszukiwanie pracy nie jest komfortową sytuacją, zwłaszcza, że może przeciągać się w czasie. Niestety, tak jak wspomnieliśmy, konkurencja jest duża, więc nie powinniśmy zniechęcać się w znajdowaniu pracy. To po prostu musi potrwać a my powinniśmy dokonać wszelkich starań, aby zwiększyć nasze szanse w czasie rekrutacji.

Powinniśmy zadbać o swoje CV. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić, skorzystajmy z profesjonalnych serwisów, które nam to ułatwią. Przede wszystkim powinno być ono czytelne a dotychczasowe miejsca pracy wpisane chronologicznie począwszy od najnowszego. Jeśli zaś wstawiamy zdjęcie, niech będzie kolorowe i z uśmiechem. To spowoduje u rekrutera „zderzenie z twarzą” i przyciągnie uwagę.

Szukając pracy powinniśmy oczywiście odpowiednio ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną. Garnitur i oficjalny styl biurowy damski nie są konieczne, o ile nie wymaga tego późniejsze stanowisko. Koszula, ciemne dżinsy i niezbyt sportowe buty w zupełności wystarczą. To strój zarazem swobodny, ale i elegancki. Na rozmowę udajmy się spokojni (choć nerwy są nieuniknione) i rozmawiajmy swobodnie. Bądźmy szczerzy i w razie czego przyznajmy się do błędu, lub do tego, że nie wiemy, jak odpowiedzieć na zadane pytanie. Pamiętajmy też, że nie na wszystkie pytania zadawane podczas rekrutacji musimy odpowiadać.

Jak skutecznie znaleźć pracę – gdzie szukać zatrudnienia

Mówiąc wprost – pracy szukajmy wszelkimi dostępnymi środkami. Pytajmy znajomych, przeglądajmy ogłoszenia na serwisach ogłoszeniowych i portalach związanych z pracą. Zarejestrujmy się też w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dzięki temu mamy opłacane ubezpieczenie zdrowotne i możemy znaleźć ciekawą ofertę pracy. Jeśli takiej nie ma, rozważmy podjęcie stażu, może on być początkiem nowej kariery.

Pamiętajmy, że brak doświadczenia nie jest przeszkodą w znalezieniu pracy. Oczywiście będzie on interesował rekrutera, niemniej jednak możemy wprost powiedzieć, że chcemy się rozwijać w danej firmie a wcześniej sytuacja osobista sprawiła, że nie mogliśmy rozpocząć pracy. Jednak teraz pełni entuzjazmu jesteśmy gotowi na nowe rozdział i karierę.

Czasami i nadmiar doświadczenia i wykształcenia może być przeszkodą w znalezieniu pracy, choć może to być mylne z intuicją. Rekruterów może dziwić chęć podjęcia pracy poniżej kompetencji. Wtedy odpowiadamy, że po prostu szukamy czegoś nowego i żadna praca nam niestraszna. Jeśli pracowaliśmy w korporacji za biurkiem w dziale marketingu  a teraz ubiegamy się o pracę fizyczną, argumentujmy, że siedzący tryb pracy nam nie odpowiada i szukamy pracy, w której to siła mięśni ma znaczenie.

jak napisać CV
fot.pexels.com

Skuteczne szukanie pracy – jak poprawić swoją sytuację

Trudno przewidzieć jak długo będziemy szukać pracy. Może zająć nam to kilka miesięcy albo i dłużej. Dlatego, jeśli to możliwe powinniśmy zabezpieczyć się finansowo na okres znajdowania zatrudnienia. Wobec tego starajmy się oszczędzać nawet niewielkie kwoty. Postarajmy się inwestować, spróbujmy sił w handlu kryptowalutami, słowem – szukajmy innych dochodów niż pochodzących z wykonywania pracy.

Czas bez pracy spróbujmy wykorzystać na uzupełnienie wykształcenia lub na freelancing. Starając się rozwijać możemy jedynie zyskać i kto wie, może znajdziemy inną, dochodową ścieżkę kariery, choć odmienną od naszych zamierzeń i doświadczeń.

Przede wszystkim pamiętajmy, że nieznalezienie wymarzonej pracy nie jest od nas całkowicie zależne. Przecież mógł się znaleźć po prostu lepszy kandydat, z odrobinę tylko lepszymi kwalifikacjami. A być może ktoś dostał ją po znajomości? Nie bierzmy niepowodzeń w szukaniu pracy do siebie. Pełni optymizmu po prostu aplikujmy dalej. W końcu nam się powiedzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here