Inwestowanie nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem. Jednakże owo ryzyko możemy znacząco zmniejszyć. Temu właśnie służy dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. W dzisiejszym wpisie sprawdzamy jak skutecznie zdywersyfikować portfel, by inwestować bezpiecznie.
Co to jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?
Dywersyfikacja to ogólnie rzecz ujmując rozróżnienie, a jeśli chodzi o portfel inwestycyjny to po prostu rozłożenie ryzyka poprzez inwestowanie jednocześnie na kilka sposobów. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie. Jeśli wszystkie środki zainwestujemy tylko w jeden sposób, a ten przyniesie straty – cóż, mamy spory problemy. Gdy portfel podzielimy na kilka różnych inwestycji jesteśmy bezpieczniejsi i ciągle mimo strat na jednej inwestycji, reszta nadal przynosi nam zyski.
Oczywiście nie zmniejszymy ryzyka dzięki dywersyfikacji portfela całkowicie, niemniej jednak jest ono w ten sposób minimalne. Inwestycje podlegają grom rynkowym i wszystko zależy od tego jak rynek zareaguje na daną inwestycję. Niemniej jednak przez dywersyfikację mamy więcej pola do działania i możemy szybciej reagować.
Inwestycje ciągle „pracują”. Okresowo zyskują i tracą na wartości (szczególnie widać to na inwestycjach w kryptowaluty). Dlatego też dywersyfikacja sprawia, że inwestycje w ujęciu ogólnym są bezpieczniejsze. Warto więc podzielić je na te szybko przynoszące zyski i na te mniej zyskowne, ale stabilniejsze.
Dywersyfikacja portfela – dlaczego jest skuteczna
Inwestowanie wymaga pewnej wiedzy i działaniu często wbrew intuicji. Odruchowo szukamy najszybszej drogi do zysku (szczególnie inwestując małe kwoty), i poszukujemy jedynie najbardziej obiecujących inwestycji. Często popełniamy błąd lokowania w nich całej sumy przeznaczonej na inwestycję. To błąd, który może nas drogo kosztować, jeśli się pomylimy lub w momencie wystąpienia nieprzewidywalnego zdarzenia, takiego jak np. kryzys finansowy.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego wymusza na nas wstrzymanie się przed impulsywnym inwestowaniem, ale też racjonalne szukanie długoterminowych inwestycji. Często spotykanym błędem jest też inwestowanie na bazie wykresów krótkookresowych jakiejś popularnej firmy. Szybkie wzrosty zachęcają inwestorów, niemniej jednak musimy zwrócić uwagę, czy ta dana firma nie zaliczyła też spadku wartości na giełdzie.
Firmy, których akcje charakteryzują się nagłymi wzrostami i spadkami, nie są zbyt dobrą inwestycją. Lepiej wybrać te, które mają stabilny choć niezbyt z pozoru oszałamiający wzrost. Liczy się raczej tendencja niż same procentowe wartości. Dywersyfikując portfel możemy inwestować jednak w obie firmy, zmniejszając ryzyko. Jeśli dodamy inne formy inwestowania i oszczędzania pieniędzy, możemy liczyć na stabilne zyski.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – jak to zrobić
Nasze możliwości inwestycyjne zależą od oczywiście zasobności. Gdy mamy niedużo pieniędzy, zacznijmy od podstaw – oszczędzania. Załóżmy konto oszczędnościowe, które pomoże nam uporządkować finanse i powoli (zależnie od oprocentowania) przynosić będzie zyski. Gdy zaoszczędzona suma będzie satysfakcjonująca, zacznijmy inwestycje.
Gdy zależy nam na bezpiecznym zysku, zainwestujmy w obligacje skarbowe. Są one doskonałą inwestycją długoterminową. Gdy mamy zebrany większy majątek, możemy zainwestować w złoto lub nieruchomości. Mniejsze kwoty możemy zainwestować w kryptowaluty lub tradycyjne akcje. Wraz z zyskami, możemy powiększać portfel, stale go dywersyfikując np. o nietypowe inwestycyjne.
Pamiętajmy, że najlepiej zacząć inwestowanie od stabilnych i bezpiecznych narzędzi. Najpierw bezpieczeństwo a później ryzyko. Rozsądna dywersyfikacja portfela sprawia, że ryzyko jest mniejsza a długoterminowe są stabilniejsze. Jest to zgodne z ruchem FIRE, który stale zyskuje na popularności. Opiera się na inwestowaniu sposób umożliwiający wcześniejsze przejście na emeryturę. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jak najbardziej ułatwi osiągnięcie tego celu.