jak zostać informatykiem bez studiów
fot.pexels.com


Informatyk to zawód stale zyskujący na popularności. Czasami jest podawany jako remedium na wszelkie zawodowe bolączki w postaci prostej recepty „trzeba było zostać informatykiem”. Sprawa wydaj się prosta – wystarczy postanowienie zdobycia tego zawodu. W tym artykule sprawdzamy, jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać informatykiem.

Jak zostać informatykiem – specyfika zawodu

Pojęcie „informatyk” jest wbrew pozorom bardzo obszerne. Nie jest to bowiem jeden zawód, lecz raczej grupa zawodów dotyczących programowania, komputerów i Internetu. Informatycy, tak jak w innych zawodach, mają swoje specjalizacje. Jedne dotyczą hardware’u, czyli samego sprzętu używanego w usługach informatycznych, inne software’u, czyli oprogramowania.

Jak widzimy możemy zdobyć zawód informatyka w specjalności, która będzie nam bardziej odpowiadała. Możemy nim zostać bez konieczności programowania, a jedynie np. serwisując zepsute komputery lub łącząc serwery. Zawód informatyka jest a tyle obszerny, że niemal każdy znajdzie w nim swoją niszę, o ile posiada pewne predyspozycje.

Z całą pewnością lepiej jako informatycy a zwłaszcza programiści będą się czuły osoby o umysłach ścisłych. Również te interesujące się elektroniką i mające zdolności manualne spełnią się w zawodzie informatyka. Trzeba mieć przysłowiową smykałkę do swobodnej wymiany podzespołów i rozkręcania komputerów. Oczywiście pasja związana ze zmianami technologicznymi, oprogramowaniem, językami programowania czy grami komputerowymi jest jak najbardziej wskazana i pomocna.

Zawód informatyk – jak go zdobyć bez studiów

Najbardziej cenieni są dobrze wykształceni informatycy, dlatego ci posiadający dyplom ukończenia studiów informatycznych mają największe szanse na zdobycie pracy w zawodzie. Niemniej jednak ukończenie studiów wyższych nie jest warunkiem koniecznym do zdobycia zawodu informatyka.

Nauczyć się programowania na poziomie pozwalającym zdobyć pracę na etacie młodszego programisty można już na zintensyfikowanych kursach. Kursy te, zwane „boot campami” uczą programowania i organizowane są przez prywatne firmy szkoleniowe. Należy jednak dobrze wybrać odpowiedni kurs, ponieważ zdania na temat boot campów informatycznych są w branży podzielone. Część je ceni, inni uważają, że to wyłudzanie pieniędzy, ponieważ wiedza tam przekazywana ma być nie wystarczająca. Na szczęście jest jeszcze jedna propozycja dla osób chcących zdobyć zawód informatyka.

Jest nią edukacja na poziomie szkolnym. Technika informatyczna są bardzo cenione, a nauka w nich jest darmowa. Jeśli jednak pragniemy zdobyć zawód jako dorośli, możemy zapisać się na kurs zawodowy w szkole dla dorosłych. Szkoły te pozwalają na zdobycie interesującej nas specjalizacji oraz są całkowicie darmowe.

zawód - informatyk
fot.pexels.com

Zawód informatyka – jakie ma specjalizacje i jakie są zarobki

Chcąc zostać informatykiem, musimy zapytać się siebie co właściwie chcielibyśmy robić. Zgodnie z naszymi preferencjami kształćmy się w odpowiednim kierunku. Możemy zostać programistami, operatorami sieci i systemów komputerowych, serwisantami, inżynierami systemów i programów, twórcami całych systemów informatycznych w zarządzaniu. W zależności od wybranej specjalizacji i poziomu wykształcenia możemy spodziewać się różnych stawek za pracę.

Średnia płaca w branży to ok. 3 tys. złotych. Specjaliści z górnej półki mogą liczyć na ponad 10 tys. miesięcznie stałej wypłaty. Inaczej sprawa wygląda w serwisach. Tu sami naliczamy stawkę za naprawę danego urządzenia i od ilości klientów.

Z powyższego wynika, że warto zostać informatykiem a zdobyć ten zawód możemy na kilka sposobów. Pracy dla informatyków nie zabraknie, a to ze względu na postępującą automatyzację dotykającą coraz więcej branż. Nie musimy też zatrudniać się w żadnej firmie. Jako informatycy możemy założyć własną lub działać jak freelancerzy. Z całą pewnością jednak konkurencja będzie rosnąć, i możemy się spodziewać obniżek wynagrodzeń, gdy grono poszukujących pracy informatyków znacznie urośnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here