rachunek bankowy na dziecko
fot.pexels.com


Przyszłość dziecka leży na sercu każdemu odpowiedzialnemu rodzicowi. Oczywiście powinniśmy je wspierać całe życie i uczyć odważnego usamodzielniania się, jednak świat, w którym żyjemy, często tego nie ułatwia. Dobrym rozwiązaniem jest więc rozpoczęcie oszczędzania na rzecz dziecka. W niniejszym artykule sprawdzamy, jak oszczędzać pieniądze dla dziecka, tak aby zapewnić mu bezpieczeństwo i ułatwić start w dorosłość.

Oszczędzanie dla dziecka – jak to zrobić

Podejmując decyzję o oszczędzaniu dla dziecka, możemy się zaskoczyć. Okazuje się, że nie ma jednego sposobu, w który możemy to zrobić. Nie ma narzędzia specjalnie stworzonego do tego celu. Możemy więc otworzyć specjalny rachunek na dziecko lub oszczędzać samemu na swoim koncie oszczędnościowym i w późniejszym okresie przelać środki dziecku.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dziecko ze swojego rachunku może korzystać po ukończeniu 13 roku życia, jednak wypłaty są limitowane. Dopiero po uzyskaniu pełnoletności, będzie ono mogło korzystać z rachunku w pełni i bez nadzoru rodziców. Rachunek otworzony na dziecko, należy do niego, pomimo powyższych ograniczeń, zabezpiecza to jego finanse nawet w przypadku kłopotów z komornikiem rodziców.

W przypadku oszczędzania na dziecko z rachunku rodziców, wszystko zależy od nich. Dziecko nawet nie musi wiedzieć, że jakaś suma jest dla niego oszczędzana. W ten sposób pomijamy pewien ważny aspekt – mianowicie edukację finansową i naukę dysponowania pieniędzmi. Istnieje też możliwość użycia tych pieniędzy na inne cele. Możemy mieć więc pewne wątpliwości co do odpowiedniego rozporządzania pieniędzmi przez dziecko, jednak założenie osobnego konta wydaje się lepszym rozwiązaniem. Musimy wiedzieć, że musimy wtedy uiszczać podatek giełdowy za dziecko.

Oszczędzanie dla dzieci – możliwe komplikacje

Życie pisze różne scenariusze. Czasem przychodzi trudny czas, w którym rodzina boryka się z trudnymi problemami. Może dojść też do rozwodu. Jednak rozstanie rodziców, nie oznacza jednoczesnego braku troski o los dziecka. W tym wypadku, rodzice powinni wykazać się odpowiedzialnością i zatroszczyć się o jego finanse. I w przypadku rozwodu rodziców, otwarcie osobnego rachunku na dziecko jest najlepszym rozwiązaniem. Mimo zmienionej sytuacji rodzinnej, dziecko ma jasną sytuację finansową.

Osobne konto oszczędnościowe dla dziecka pozwala zmniejszyć negatywny wpływ problemów finansowych rodziców. Jak wspomnieliśmy, komornik nie może zająć środków z konta dziecka. Jeżeli więc chcemy przygotować się na ewentualne perturbacje finansowe, zabezpieczenie dziecka jego własnym kontem, jest doskonałym rozwiązaniem.

Musimy przy tym przeprowadzić bardzo dobrą edukację finansową. Weźmy pod uwagę, że jeśli tylko będziemy przelewać pieniądze dziecku, bez wiedzy i odpowiedniego podejścia, może ono latami oszczędzaną kwotę szybko roztrwonić. Dlatego w ramach całego procesu wychowawczego, mówmy dziecku o inwestycjach, obligacjach, czy o oszczędzaniu i inwestowaniu małych kwot. Oszczędzanie na jego koncie (i jednoczesną naukę) rozpoczynajmy od małych pieniędzy, np. w ramach wspólnego rozdysponowania kieszonkowego. Pieniądze na ew. mieszkanie lepiej oszczędzać na rachunku rodziców.

rachunek oszczędnościowy dla dziecka
fot.pexels.com

Oszczędzanie dla dzieci – jak wyglądają podatki

Musimy mieć na względzie, że niezależnie od wybranego sposobu oszczędzania dla dziecka, musimy zapłacić jakąś formę podatków. Cóż, zgodnie ze znanym powiedzeniem, jest to nieuchronne. Zależnie od wybranej drogi oszczędzania, podatki będą po prostu inne.

W przypadku osobnego rachunku dla dziecka, będziemy płacić podatek giełdowy. Gdy oszczędzamy dla potomka na naszym koncie rodzicielskim, po przekazaniu mu pieniędzy, będzie musiał zapłacić podatek od darowizny.

Oczywiście musimy wypełniać PIT. Zależnie od formy oszczędzania dla dziecka, będzie inny, ponieważ albo musimy wypełnić ten dotyczący darowizn i spadków, lub ten dotyczący wpłat na jego rzecz. Najlepiej zasięgnąć porady doradcy podatkowego, który wybierze najlepsze rozwiązanie rozliczeniowe, w zależności od formy oszczędzania dla dziecka i momentu jego rozpoczęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here