przerwa w pracy przy komputerze
fot.pexels.com


Wbrew pozorom praca umysłowa za biurkiem jest bardzo męcząca. Siedzimy w jednej pozycji i skupiamy całą uwagę i wolę, aby być kreatywnymi i nie popełnić błędu. Dlatego też niezwykle ważny jest odpoczynek w czasie pracy biurowej, choć bywa on często lekceważony. W dzisiejszym artykule ujawniamy skuteczne metody odpoczynku podczas pracy za biurkiem.

Odpoczynek w pracy biurowej – kiedy go zrobić

Praca za biurkiem może znużyć. Mogą od niej boleć mięśnie jak i oczy. Siedzenie jest najgorszą pod względem anatomicznym pozycją dla ludzkiego ciała. Również wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera wpływa na wzrok i koncentrację. Zaplanowanie odpoczynku w pracy biurowej staje się więc wręcz koniecznością.

Generalnie przyjmuje się, że pracownik biurowy powinien robić 5-o minutową przerwę na każdą godzinę siedzenia za biurkiem. Niestety tak częste przerwy mogą odrywać od zadań związanych z konkretnym projektem. W tym wypadku lepiej zrobić przerwę po zakończeniu danego zadania. Podzielmy sobie obowiązki na etapy i po wykonaniu kolejnych, odpoczywajmy. Będziemy mieli wtedy dodatkową satysfakcję z dobrze wykonanego zadania, co jeszcze bardziej poprawi nasze samopoczucie.

5-o minutowe przerwy to doskonała okazja do relaksacji ciała i umysłu. Możemy oderwać się od monitora i dać odpocząć zmęczonemu karkowi i plecom. Rodzi się jednak pytanie o właściwy sposób odpoczynku podczas pracy biurowej. Jest on rzeczywiście krótki a musi dać maksymalne efekty. Najlepiej więc podzielić sobie przerwy na przeznaczone dla ciała i „głowy”. W kolejności najlepszej dla naszego charakteru i potrzeb.

Odpoczynek podczas pracy za biurkiem – jak wygląda

Na szczęście sposobów na odpoczynek w pracy biurowej jest kilka. Co istotne, są one niezwykle proste a jednocześnie funkcjonalne. Umożliwiają jak najlepsze zregenerowanie się w czasie 5-o minutowej przerwy. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy nie pomijali przerwy. Nasze zdrowie powinno stać na pierwszym miejscu.

Podczas przerwy możemy odpocząć przede wszystkim odchodząc od monitora. To podstawa odpoczynku w pracy biurowej. Przeglądając inne strony, nadal męczymy oczy. Dlatego wstańmy od biurka, przejdźmy się do okna i popatrzmy w dal. W ten sposób oczy inaczej pracują i odpoczywają. Jeśli nie ma takiej możliwości, popatrzmy na rośliny doniczkowe w biurze. Kolor zielony kojąco działa na wzrok. Jeśli mamy chwilę, porozmawiajmy ze współpracownikami lub wyciszmy się dzięki prostym ćwiczeniom mindfulness.

Gdy już wstaliśmy od biurka wykonajmy kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Wykonajmy skręty tułowia, delikatnie popracujmy karkiem wykonując delikatne krążenia głową w różne strony. Wyciągnijmy maksymalnie całe ciało w górę stojąc z rękami w górze i rozciągając całą sylwetkę. Zjedzmy też jakiś posiłek regenerujący i napijmy się wody. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że także w pracy biurowej odpowiednie nawodnienie wpływa na produktywność i właściwe wykonywania obowiązków.

jak odpocząć w pracy siedzącej
fot.pexels.com

Odpoczynek w pracy biurowej – dlaczego jest tak istotny

Krótki a zarazem regularny odpoczynek jest niezwykle ważny w pracy biurowej. Nie jest możliwe, żebyśmy przez pełne 8 a nawet więcej godzin byli maksymalnie produktywni siedząc przed monitorem. Niektóre badania mówią, że człowiek produktywny pozostaje jedynie przez 6 godzin pracy. Dlatego każde dodatkowe 5 minut odpoczynku jest ważne.

Odpocząć muszą kodujący programiści, piszący opisy produktów copywriterzy i tworzący strony WWW informatycy. Również pracownicy call center muszą robić przerwy, aby móc się właściwie obsługiwać klientów. Z jednej strony pracownicy umysłowi nie muszą dźwigać ciężarów ani przykręcać przysłowiowych śrubek, z drugiej jednak umysł jest trudniej często wyciszyć niż zregenerować ciało.

Dlatego też nawet niepozorne narzędzia służące odpoczynkowi w pracy biurowej należy wykorzystywać przy każdej okazji. Co więcej, warto też to robić pracując w domu, ponieważ bywa ona trudniejsza niż wykonywana siedzibie firmy. Przerw nie traktujmy jako „marnowania czasu”, lecz wręcz przeciwnie, jako okazję do utrzymania wysokiego poziomu produktywności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here