inwestycja niedużych pieniędzy
fot.pexels.com


Inwestycje kojarzymy z wielkimi pieniędzmi. Milioner dorabiający się na giełdzie, by kupić luksusową willę pod wynajem, oto potoczny obraz inwestora. Nic bardziej mylnego, okazuje się, że z powodzeniem możemy inwestować nawet małe kwoty. W niniejszym wpisie omawiamy sposoby inwestowana niewielkich pieniędzy.

Inwestowanie małych kwot – od jakich sum zacząć

Zacznijmy od tego, że możemy rozróżnić 2 rodzaje inwestycji. Te, które mają nam przynieść duży zysk i te, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo finansowe na tzw. czarną godzinę. Obie wiążą się z odkładaniem określonej sumy pieniędzy, a nie wydawaniem jej na mniej lub bardziej niezbędne potrzeby. Pamiętajmy, że inwestując pieniądze, odkładając je, wyrabiamy sobie nawyk pracy z nimi i pewnego opanowania w posługiwaniu się nimi. Dlatego też warto inwestować nawet małe kwoty i zacząć od zwykłego oszczędzania.

Załóżmy więc konto oszczędnościowe w naszym banku. Odkładajmy na nim 10% lub jakikolwiek inny prcent naszego wynagrodzenia. Możemy sobie wyznaczyć też cel kwotowy, jaki chcemy widzieć na koncie oszczędnościowym. To najprostszy i najszybszy sposób oszczędzania pieniędzy. Niestety oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest znikome, jednak tu nie inwestujemy pieniędzy w zysk, ale w bezpieczeństwo. A to jest wręcz bezcenne.

Posiadając określoną kwotę np. w wysokości 1,2 lub 3 wypłat, albo też inną, która pozwoli nam bezstresowo przeżyć zaplanowany okres, czujemy się bezpieczniejsi i odporniejsi na problemy w pracy. Możemy też z większą pewnością siebie próbować swoich sił w inwestowaniu małych kwot celem uzyskania kolejnych źródeł dochodu. Na kontach oszczędnościowych możemy okładać naprawdę minimalne kwoty nawet kilkuzłotowe, jednak już samo wpłacanie z pozoru nieistotnych pieniędzy, to pozytywny nawyk, który warto rozwijać.

Inwestycja małych kwot w kryptowaluty i papiery wartościowe – czy ma sens

Ostatnimi czasy popularnością cieszą się kryptowaluty. Te wirtualne „pieniądze” pozwalają na szybki zysk i osiągają kilkuprocentowe skoki w ciągu zaledwie godzin. Inwestycja małych kwot w kryptowaluty może więc przynieść spore korzyści i stanowić dodatkowy dochód. Pamiętajmy jednak, że wahania na giełdach kryptowalut, takich jak bitcoin są bardzo duże i możemy również bardzo szybko stracić.

Pewniejszym, choć znacznie wolniej przynoszącym zyski sposobem inwestowania małych kwot są państwowe obligacje skarbowe. Można je zakupić na okres od 3 miesięcy do 12 lat. Im dłuższy okres wykupu obligacji, tym wyższe oprocentowanie. Inwestycję w obligacje skarbowe możemy zacząć od 100zł. To dobry pomysł na początek i na oswojenie się z tą metodą inwestowania małych pieniędzy. Zysk jest pewny, choć stosunkowo nieduży. W końcu jednak nie zanosi się na to, że samo państwo, mimo zmieniającej się władzy, upadnie. Także jeśli szukamy stabilnego sposobu inwestowania małych kwot, obligacje skarbowe są doskonałym wyborem.

inwestycja małych kwot w złoto
fot.pexels.com

Inwestycja małych kwot – kupno złota lub nieruchomości

Złoto i nieruchomości nie wydają się w zasięgu kogoś, kto rozpoczyna inwestowanie małych kwot zupełnie od zera. Dlatego też, zainteresowane tym sposobem lokowania kapitału powinny być osoby z pewnym zasobem finansowym. Kupno pawilonu lub złota jest możliwe za relatywnie małe pieniądze, jednak ten rodzaj inwestycji jest najpewniejszy jako źródło dochodu.

Złoto pozostaje nadal w cenie. Jest pożądane w jubilerstwie, numizmatyce oraz jako inwestycja właśnie. Pieniądz papierowy może nagle stracić na wartości (ile warte po „zmianie pieniędzy” były warte PRL-owskie „miliony” i „setki tysięcy”?), natomiast kruszec to stabilny, fizyczny ekwiwalent bogactwa. W razie kryzysu za złoty łańcuszek kupimy chleb, ale za banknoty już niekoniecznie. Aby jednak inwestować małe kwoty w złoto, należy dysponować pewną wiedzą, dlatego łatwiejszym sposobem inwestowania pieniędzy są nieruchomości.

Jeśli dysponujemy pieniędzmi pozwalającymi na kupno kawalerki mamy 2 opcje: kupno takiej lub kupno lokalu usługowego. Po kupnie któregoś z lokali możemy go wynająć i otrzymywać stały dochód. Większej ceny możemy zażądać od przedsiębiorcy, zwłaszcza jeśli ma zyskowny biznes, a nasz lokal znajduje się w doskonałym miejscu do jego prowadzenia. Wynajem mieszkania jest mniej dochodowy, jednak pewny, zwłaszcza gdy umiejscowiony jest w pobliżu uczelni i mamy pewność, że zawsze będą chętni, aby go wynająć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here