Zasada jest jedna i niezmienna – kiedy pożyczasz pieniądze, oczekuje się, że z czasem je spłacisz. Jednak pożyczkodawcy oczekują, że otrzymają coś za swoje usługi i ryzyko, które podejmują, pożyczając Ci pieniądze. Oznacza to, że nie tylko spłacisz podjętą w pożyczce sumę, ale także dodatkową kwotę, zwaną odsetkami. Odsetki bowiem to jeden z głównych sposobów zarabiania przez kredytodawców, banki i wystawców kart kredytowych. Warto zatem dowiedzieć się jak takie odsetki działają w przeliczeniu miesięcznym, a umożliwić to może funkcjonalne urządzenie biznesowe stworzone w tym celu – kalkulator rat kredytu gotówkowego.

Czym tak są odsetki?

Najprościej ujmując, jest to cena, jaką płacisz za pożyczenie pieniędzy od kogoś innego. Gdy spłacasz pożyczkę w czasie, część każdej płatności jest przeznaczona na pożyczoną kwotę (nazywaną kapitałem), a inna część przeznaczana jest na koszty odsetek. Oprocentowanie kredytu, jakie pobiera pożyczkodawca, zależy od takich rzeczy, jak Twoja historia kredytowa, dochody, kwota kredytu, warunki kredytu i aktualna kwota zadłużenia. Aby zmaksymalizować zyski, pożyczkodawcy stosują bardzo różne podejścia do pobierania odsetek. Obliczenie odsetek od pożyczki może być czasami całkiem trudne, ponieważ niektóre rodzaje odsetek wymagają bardziej zaawansowanej matematyki. Nie ma natomiast większego problemu jeśli pożyczkodawca stosuje metodę prostego oprocentowania. Łatwo jest wówczas obliczyć odsetki od pożyczki, jeśli mamy dostępne odpowiednie informacje i zmienne, takie jak kwota głównej pożyczki, oprocentowanie i całkowita liczba miesięcy lub lat, przez które będziemy spłacać pożyczkę.

Wielu pożyczkodawców nalicza odsetki na podstawie harmonogramu amortyzacji. Pożyczki studenckie, kredyty hipoteczne i kredyty samochodowe często mieszczą się w tej kategorii. Miesięczna spłata tego rodzaju pożyczek pozostaje stała, a pożyczka jest spłacana w równych ratach. W przypadku pożyczek amortyzujących początkowe płatności są zazwyczaj oprocentowane, co oznacza, że mniej pieniędzy, które spłacasz każdego miesiąca, przeznacza się na spłatę kwoty głównej pożyczki. Jednak w miarę upływu czasu i zbliżania się do terminu spłaty kredytu sytuacja się odwraca. Pod koniec spłaty pożyczkodawca przelicza większość miesięcznych płatności na saldo główne, a mniej na opłaty odsetkowe.

Przejdźmy teraz do kwestii najważniejszej. Jak działa kalkulator kredytowy, co to za narzędzie i przez kogo może być używane. Jak już wiemy pożyczki (w tym kredyty) mają różne roczne stopy procentowe, co przekłada się na rozmaite wielkości miesięcznych rat. Porównanie i dokładne uwzględnienie zmiennych określających raty pożyczki może być dużym wyzwaniem. Kalkulator kredytowy to narzędzie, które pomaga w przystępny sposób zrozumieć i oszacować płatności, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedzieć, ile Cię to będzie kosztować.

Jak działa kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy oblicza saldo główne, stopę procentową i długość okresu spłaty i podaje w wyniku całkowitą miesięczną kwotę płatności, która jest należna każdego miesiąca.

Aby skorzystać z takiego kalkulatora pożyczki, dostępnego na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytowy, należy wpisać kwotę, którą pożyczamy (wysokość kredytu) i okres kredytowania. Obsługa kalkulatora jest niezwykle intuicyjna i łatwa. Na podstawie dostarczonych w formularzu danych narzędzie obliczeniowe przygotuje najlepsze oferty kredytowe. Można również wprowadzić indywidualne zapytania w ustawieniach zaawansowanych kalkulatora kredytowego. Dzięki temu możliwe będzie dokładne zweryfikowanie oferty danego banku i dowiedzenie się więcej na temat samego zobowiązania. Dodatkowe dane, które należy podać w tym wypadku to kwota oprocentowania kredytu, opłata prowizyjna oraz rodzaj rat (równe lub malejące). Po podaniu wszystkich niezbędnych zmiennych wystarczy kliknąć na przycisk „oblicz”.

Z kalkulatora rat kredytu gotówkowego warto skorzystać przed zaciągnięciem kredytu. Dzięki temu dowiesz się jak będą dokładnie wyglądały spłaty pożyczki. Ułatwi to podjęcie decyzji czy stać Cię na pożyczkę, którą rozważasz, czy może trzeba będzie poszukać jakiejś innej, tańszej opcji. Można również zobaczyć, jak jednorazowa dodatkowa płatność lub dodatkowe płatności miesięczne lub roczne wpłynęłyby na całkowitą spłatę kredytu. Uzyskanie wszystkich istotnych informacji związanych z pożyczką przed złożeniem wniosku o pożyczkę pomoże Ci lepiej zarządzać swoimi finansami. Dlatego kalkulator rat kredytu gotówkowego pomoże Ci zdecydować o obniżeniu wydatków na czas trwania pożyczki. Ponieważ kalkulator pożyczki wymaga wielu informacji, takich jak dochód czy ocena kredytowa, będzie również w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy kwalifikujesz się do pożyczki. Ustalenie kwalifikowalności pożyczki przed złożeniem wniosku o kredyt pozwoli Ci zaoszczędzić dużo cennego czasu. Kalkulatory kredytowy dostępny w sieci, taki jak ten na stronie internetowej bankier.pl to Twój osobisty, wirtualny doradca finansowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here