praca zdalna freelance
fot.pexels.com

Obecnie możemy niemal dowolnie zaczynać i zmieniać karierę. Minęły już czasy pracy a jednym etacie w jednej firmie aż do emerytury. Niektóre osoby bardzo sobie cenią pracę w odosobnieniu i bez kontaktu z innymi ludźmi. To one najczęściej wybierają karierę freelancera. W niniejszym wpisie sprawdzamy co to jest freelancing oraz czy warto się nim zająć.

Freelance – co to jest

Można powiedzieć, że freelancing to kolejny „zangielszczony” termin, który od dawna funkcjonował w naszym kraju. Freelancer bowiem to nikt inny, jak wolny strzelec. Jest to więc osoba, która nie pracuje na etat, lecz wykonuje najczęściej zlecenia w oparciu o umowę o dzieło. Nie musi być przy tym przedsiębiorcą i prowadzić firmy. Jeśli chodzi o najczęściej wykonywane zawody we freelancingu, to oscylują głównie wokół szeroko rozumianego marketingu i mediów.

Freelancerami zostają osoby piszące teksty, ale też graficy czy artyści. Branża marketingowa jest wręcz wypełniona wolnymi strzelcami. Tam, gdzie trzeba napisać określoną ilość tekstów, stworzyć określoną grafikę lub jingiej do reklamy, tam znajdziemy freelancera. Lecz nie tylko content martketing opiera się na wolnych strzelcach. Również tradycyjne dziennikarstwo korzysta z ich pracy, gdy np. napiszą pojedynczy i interesujący artykuł.

Zawody freelancerskie są o tyle specyficzne, że rzeczywiście nie wymagają pracy „od do”. Często niepotrzebny jest dojazd do pracy i siedzenie w niej przez 8 godzin, aby wykonywać zlecenia wolnego strzelca. Bywa też tak, że jest to wręcz niemożliwe. Trudno np. przez 8 godzin pisać w skupieniu teksty. Freelancing wymaga robienia przerw w pracy i to zleceniobiorca reguluje sam tempo pracy zgodnie ze swoim samopoczuciem i rytmem działania.

Freelancing – dla kogo jest

Nie ma odgórnej zasady, która określałaby, kto może a kto nie, zostać freelancerem. Wolnymi strzelcami zostają często osoby, które cenią sobie wolność właśnie. Introwertycy, osoby źle znoszące kontakt z innymi ludźmi a przede wszystkim nie znoszące szefów jako takich, doskonale odnajdują się jako freelancerzy. Również domatorzy, którym praca w domu nie sprawia problemów wybierają karierę freelancera.

We freelancingu bardzo ważna jest samodyscyplina. To świetne rozwiązanie dla osób terminowych i planujących swoje działania. Takich, które nie potrzebują przełożonego, aby zakasać rękawy i zdwoić wysiłki, jeśli zachodzi taka potrzeba. Cóż, wolność to odpowiedzialność, więc freelancer naprawdę odpowiada przed sobą i jedynie siebie może obarczyć za niedotrzymanie terminu (oczywiście pomijając wypadki losowe).

Zawody freelancerskie często opierają się na pewnym talencie. Świetnie odnajdują się w nich copywriterzy, graficy, muzycy. Ale też informatycy, można więc zostać wolnym strzelcem posiadając konkretny zawód. Zostanie freelancerem mogą też rozważać studenci, rozpoczynający karierę, a wolący nie tracić czasu na dojazdy do pracy. To też świetna forma zatrudnienia dla osób, które nie mają smykałki do prowadzenia biznesu, ale nadal pragnących być niezależnymi. Freelancerami mogą zostać też osoby, które dysponują dużą ilością wolnego czasu, np. po przejściu na wcześniejszą emeryturę.

freelance
fot.pexels.com


Freelancer – jak nim zostać i na co zwracać uwagę

Nie istnieje żadna dolna ani górna granica wiekowa, która wskazywałaby, kiedy zostać freelancerem. To dobra wiadomość, ponieważ zawsze to kolejna ścieżka zmiany kariery zawodowej. Nie musimy od razu rozpoczynać kolejnego etatu, możemy spróbować samodzielnie swoich sił. Nie jesteśmy przy tym zdani na samych siebie. W Internecie znajdziemy strony, wystawiające ogłoszenia dla freelancerów. Są to zlecenia dla copywriterów ale też dla grafików lub tłumaczy. Serwisy znacząco ułatwiają kontakt z klientem i znalezienie odpowiadającemu nam zlecenia.

Pamiętajmy jednak, że początki nie muszą być łatwe. Niestety, konkurencja wśród wolnych strzelców jest duża, musimy zatem uzbroić się w cierpliwość i czasami podjąć pracę, która nie do końca nam odpowiada. Z drugiej strony ogłoszeń jest dużo, więc znalezienie odpowiedniego jest tylko kwestią czasu. Dlatego dobrym nawykiem jest oszczędzanie nawet małych kwot już od pierwszego wykonanego zlecenia.

Freelancing to planowanie, nie mamy urlopów jako takich, dlatego też sami musimy rozplanować pracę i czas wolny. Musimy mieć na uwadze, że nie mamy wszystkich ubezpieczeń i składek przysługującym pracownikom etatowym. Niemniej jednak możemy albo samemu opłacać składkę zdrowotną na NFZ, lub też zastąpić ją pakietem w prywatnej placówce medycznej. Jeśli zaś chodzi o emeryturę, skorzystajmy z trzeciego filaru emerytalnego ZUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here