ETH kurs
fpt.pexels.com


Popularność kryptowalut nie spada. Coraz więcej osób rozważa inwestycję w nie oraz szuka alternatywy dla popularnego (i drogiego) bitcoina. Jednym z najpopularniejszych altcoinów jest Ethereum. W dzisiejszym artykule sprawdzamy co to jest Etherum oraz czy warto w niego inwestować.

Ethereum – czym się charakteryzuje

Ethereum (ETH) to nie tyle sama kryptowaluta, co cała platforma blockchainowa służąca do tworzenia aplikacji. Upodabnia ją to do innej popularnej kryptowalutyLISK. Na rynku działa od 2015 r. by w ciągu zaledwie kilku lat stać się największym konkurentem bitcoina. Podobnie jak swój główny konkurent jest całkowicie zdecentralizowany i pozbawiony odgórnego nadzoru i kontroli.

Platformę blockchainową ETH tworzy sieć komputerów rozmieszczonych na całym świecie. Każde z urządzeń posiada kopię łańcucha (chain) a jakakolwiek zmiany muszą być zaakceptowane przez pozostałych użytkowników.

Zmiany w łańcuchu i tworzenie oprogramowania w blockchainie Ethereum przeprowadza się za pomocą tzw. dappów. Programiści działają na nich bezpośrednio, jest to bowiem oprogramowanie ogólnodostępne (open source) i pozbawione centralnego nadzoru. Same dappy ETH tworzone są z użyciem inteligentnych kontraktów. Są to skrypty kodu tworzone przez EVM – Ethereum Virtual Machine (Wirtualną Maszynę Ethereum) i umożliwiają wymianę treści, finansów oraz innych wartości wewnątrz sieci ETH.

Kryptowaluta Ehereum (ETH) – co ją wyróżnia?

Ethereum nie jest precyzyjnym określeniem dla kryptowaluty. Jak wspomnieliśmy – ETH to cała platforma i do niej odnosi się ta nazwa. Niemniej jednak na potrzeby sieci wyemitowano tokeny – „etery”, służące handlowi na giełdach kryptowalutowych i to je właśnie widzimy na wykresach giełdowych. Jednakże do powszechnego użycia weszło określenie eterów jak Ethereum, mimo to pamiętajmy, że jest to swojego rodzaju skrót myślowy.

Ethereum działa na podobnej zasadzie, co bitcoin. Jednakże ETH monitoruje działania wszystkich posiadaczy krytpowaluty, umożliwia handel nią, ale też pozwala na tworzenie aplikacji w ramach sieci. Funkcjonalność Ethereum jest więc większa niż bitcoina, gdyż ten umożliwia jedynie płatności w sieci z wykorzystaniem jednej appki w głównym blockchainie.

Bitocin wydobywają górnicy. Natomiast eter wypracowują użytkownicy sieci. Wycena owej pracy nie jest usystematyzowana, jednak w głównej mierze zależy od przepustowości w ramach platformy Ethereum. Maksymalnie można wydobyć 18 milionów jednostek eteru na rok. To 25% podaży początkowej, a ten pułap utrzymywany jest stale. Ma to wpływa na inflację, która z każdym rokiem maleje.

Mimo że Ethereum różni się od bitcoina czy Polcoina, można nim z powodzeniem handlować na wszystkich uznanych kryptowalutowych giełdach, na przejrzystych i dotąd funkcjonujących zasadach dotyczących tego rodzaju inwestycji.

ethereum czy warto kupić
fot.pexels.com

Ethereum – jak nim skutecznie handlować

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w kryptowalutę Ethereum, powinniśmy mieć na względzie pewne problemy z nią związane. Nie oczekujmy, że inwestycja ta na pewno przyniesie szybkie i pewne zyski. Podobnie jak w przypadku innych kryptowalut, Ethereum cechują znaczne i nagłe zmiany w wartości. Zarówno na plus, jak i minus, możemy więc szybko zyskać, ale też stracić. Nie jest to więc dobry pomysł na wyjście z długów. Jako główny konkurent bitcoina, ETH przestaje być najtańszą dla niego alternatywą. Jego cena na dziś to prawie 6 tyś, zł.

Innymi czynnikami wpływającymi na skuteczność handlu Ethereum, jest postrzeganie jej, podobnie jak innych kryptowalut, przez mainstreamowe media. Przez swą oddolność, traktowane są przez władze i oficjalny obieg informacji niezbyt przychylnie. Część rządów planuje przejąć kontrolę nad kryptowalutami, co może wpłynąć na ich ceny. Podaż ETH jest stała, jednak etery ciągle pojawiają się i znikają co wpływa na ich dostępność. Jako że jest to byt całkowicie wirtualny, każda nowinka technologiczna dotycząca blockchainów również może obniżyć lub podwyższyć cenę eterów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here