logistyka umk
fot.pixabay.com


Sprawny, szybki i zgodny ze wszystkimi wytycznymi i przepisami prawnymi przepływ towarów jest w dzisiejszej, zglobalizowanej gospodarce niezwykle istotny. Jest to też proces o wyjątkowej złożoności. Nad tym właśnie trzyma piecze logistyka a w tym wpisie sprawdzamy czym dokładnie się zajmuje.

Logistyka – co to jest

Pod pojęciem logistyki kryją się wszelkie działania mające na celu utrzymanie sprawnego łańcucha dostaw na każdą odległość. Termin ten nie obejmuje jednak wyłącznie przepływu towarów. Logistyka zajmuje się również dostarczaniem usług i informacji. Jest to więc planowanie i organizowanie dóbr materialnych i niematerialnych oraz synchronizacja w czasie. Głównym zamierzeniem osób pracujących w logistyce jest takie zorganizowanie łańcucha dostaw od wysyłki do odbioru, aby określone towary/usługi dotarły do adresata w określonym czasie przynosząc przy tym maksymalne zyski i minimalizując koszty.

Logistyka nie obejmuje jednak samego wykonywania usługi dostawczej. To także pełna infrastruktura, czyli centrum logistyczne, magazyny, sortownie a także porty lotnicze, morskie, dworce. Logistyk musi więc organizować dostawy na wielu szczeblach, obejmujących podmioty prywatne, ale też publiczne, krajowe jak i międzynarodowe.

Dostawy i obsługa logistyczna obejmują kilka rodzajów działalności. Od produkcji, przez dystrybucję i zaopatrzenie, ale też logistykę elektroniczną i tą obejmującą sprawne funkcjonowanie obszarów miejskich. Każda z nich ma swoją specyfikę i różni się od pozostałych, niemniej jednak cel pozostaje ten sam – terminowa realizacja dostawy, minimalizacja kosztów i maksymalizacja zysków.

Logistyka – jakie ma obszary działalności

Najprościej rzecz ujmując, logistyka obejmuje działaniem każdy obszar naszej planety. Funkcjonuje zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym. Każdy z nich ma swój odrębny charakter i odpowiednie metody działania. Co oczywiste – inaczej funkcjonuje logistyka na obszarze miasta i powiatu, inaczej na terenie kraju a jeszcze inaczej w wymiarze międzynarodowym.

Jednakże logistyka działa też w podmiotach o zupełnie małej skali, o wiele mniejszej niż miejscowość. Logistykę obejmującą jedno przedsiębiorstwo nazywamy mikrologistyką. Jak wiemy, każda firma ma swój modus operandi a więc musi zorganizować przepływ informacji czy przedmiotów w sposób dla siebie najskuteczniejszy. Logistyka pojedynczego działu gospodarki państwowej to mezologistyka. Logistyka w skali makro (makrologistyka) obejmuje całe państwo. Eurologistyka, jak sama nazwa wskazuje, to działania logistyczne na obszarze Europy (nie tylko Unii). Natomiast logistyka globalna to działania międzynarodowe na wszystkich kontynentach.

Wydaje się pewnym, że kolejnym rozdziałem w historii logistyki będzie stale i szybko rozwijająca się logistyka kosmiczna. Od czasu lotu Gagarina po lądowanie łazika na Marsie w lutym 2020, ten rodzaj logistyki poczynił znaczne postępy wraz z rozwijającą się technologią. Nie ma chyba odwrotu dla tego trendu, który raczej jeszcze przyspieszy, gdy rozpoczną się próby kolonizacji Czerwonej Planety. Na razie jednak trwają prace nad wprowadzeniem dronów do powszechnego użycia w logistyce.

logistyka studia
fot.pixabay.com

Logistyka- czy warto studiować

Przed podjęciem studiów na kierunku logistyka, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy predyspozycje do nauki tego zawodu i pracy w nim. Jeśli chcemy studiować dla samego zdobycia dyplomu, nie jest to zbyt dobry wybór. Będziemy musieli uczyć się przedmiotów z zakresu logistyki i ekonomii. Więc jeśli te działy nas nie interesują lepiej wybrać inny kierunek.

Jeżeli jednak wahamy się, ale mamy też chęć zdobycia studiów z konkretnym zawodem, może to być dobry wybór. Studia nie są tak wymagające jak informatyka lub matematyka, niemniej jednak usatysfakcjonują osoby z umysłem ścisłym.

Studia logistyczne to także dużo opcji zatrudnienia w branży po zdobyciu dyplomu. Międzynarodowy handel kwitnie i ciągle potrzeba pracowników na każdym szczeblu organizacji logistyki. Studia na kierunku logistyka pomagają też nabyć umiejętności miękkie, niezwykle cenne w kontakcie z innymi osobami, a kontakt ten w pracy logistyka jest bezustanny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here