W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, bardzo trudno skupić na czymś uwagę. Jesteśmy bezustannie bombardowanie setkami bodźców, zwykły spacer po ulicy to mnóstwo obrazów i dźwięków. Trudno się wręcz zrelaksować, nie mówiąc o produktywności w pracy. Dlatego wciąż poszukujemy narzędzi pozwalających oczyścić umysł i zająć się tym co naprawdę ważne. Jednym z nich jest mindfullness. W niniejszym artykule sprawdzamy co to jest mindfullness i jak pomaga w pracy.
Mindfullness – co to znaczy i na czym polega
Najpierw wyjaśnijmy znaczenie terminu mindfullness. Dosłownie to angielskie słowo oznacza uważność. Uważność jest maksymalną koncentracją, umiejętnością skupieniu się na bieżącej chwili lub na czynności, którą się obecnie wykonuje. Wydaje się to banalne, niemniej jednak tak nie jest, o czym świadczy rosnąca popularność mindfullness.
Mindfullness – uważność, jest obecnie bardzo pożądana, właśnie ze względu na wspomniane przeciążenie bodźcami. Zwłaszcza trudno o skupienie się pracując w domu. Stres powodowany pandemią zwiększa nasze lęki o przyszłość, więc tym trudniej jest nam się skupić na bieżącej pracy, zwłaszcza gdy mamy w domu dzieci. I dlatego też powinniśmy stosować przynajmniej podstawowe treningi mindfullness.
Treningi mają różny stopień zaawansowania i progresje. Sama idea nie jest niczym nowym, garściami czerpie z różnych filozofii, w tym ze stoickiej. Słynni stoicy uważali, że przyszłość jest na tyle niepewna, że musimy skupiać się na dzisiaj i jak najlepiej wykorzystać dzień. Tylko on jest pewny a suma dni przeżytych tak, aby zsumowały się na wartościowe życie (nie oznacza to hedonistycznego podążania za przyjemnościami) jest cenna. Stoicyzm jest starożytną filozofią czasów niepewnych. A więc pewne mechanizmy mindfullness mogą być tym bardziej wykorzystane teraz.
Mindfullness – jak pomaga w wykonywaniu codziennych obowiązków
Mimo że trwa pandemia, lęki nie chcą ustąpić, nadal musimy pracować. Z jednej strony praca dodatkowo obciąża nas psychicznie, ponieważ musimy mimo wszystko zrobić co do nas należy, z drugiej pozwala na oderwanie się myślami od szalejącego wirusa Covid 19. Już sama konieczność wykonania zadań w pracy, niejako wymusza na nas pewien stopień uważności. Musimy jednak przeciwstawić się galopującym myślom i rozpraszającym uwagę bodźcom zewnętrznym.
Niemniej jednak możemy poczynić pewne kroki w ramach mindfullness, które znacząco ułatwią pracę. Pierwszym z nich niech będzie skupienie się na wykonywaniu bieżącego zadania. Tylko i wyłącznie, nie myślmy o pozostałych obowiązkach ani o ich przytłaczającej ilości. Tu i teraz, a wykonywanie kolejnych zadań sprawnie doprowadzi nas do sukcesu.
Planujmy też kolejność wykonywania obowiązków. Gdy mamy plan i wiemy jaki przedsięwziąć kolejny krok, dużo łatwiej przychodzi nam uważność i poświęcenie się obecnemu zadaniu. Miejmy na uwadze to, że zamartwianiem się pandemią ani innymi stresorami (czynnikami wywołującymi stres), nie przyczynimy się do wykonania przez nas danego obowiązku, który i tak musimy zakończyć. Planowanie i skupienie się na danym zadaniu uporządkuje nasze myśli i doda pewności siebie. Każde dobrze wykonanie zadanie to plus dla nas a tym bardziej w czasie pandemii.
Mindfullness w pracy – jak zacząć trening
Musimy mieć świadomość, że nie ma jednej tylko metody nauki uważności. Istnieje przynajmniej kilka sposobów kładących inaczej akcenty w mindfullness. Niemniej jednak możemy się nauczyć podstaw od przyswajania zupełnie prozaicznych nawyków.
Pierwszym z nich to nauka koncentracji na oddechu. Może to być nieintuicyjne, ponieważ oddychanie to odruch bezwarunkowy naszego ciała, jednak, gdy się na nim skupimy i przeprowadzamy w sposób kontrolowany, możemy się pobudzić lub też uspokoić. Zacznijmy jednak od koncentracji uwagi na 10 głębokich wdechach i wydechach.
Trening mindfullness na skupianiu się na bieżącej czynności, możemy zacząć od czynności najprostszych. Gdy np. nalewamy wody do szklanki, nie myślmy o niczym innymi, skupmy uwagę na dźwięku i widoku towarzyszącej tej czynności. Podobnie postępujmy układając coś na półce, czy nawet patrząc się przez okno.
Czasami trening uważności wspomoże wybicie się z rutyny. Zjedzmy inne śniadanie lub obiad niż zazwyczaj. Pojedźmy rowerem tam, gdzie zwykle udajemy się autem. Robiąc to samo ale inaczej musimy skupić się na tym jak to teraz robimy, wobec czego nasza uwaga zostaje wzmocniona.