szkoły dla dorosłych zapisy
fot.pexels.com


Życie pisze nieprzewidziane scenariusze. Niekiedy nie mamy możliwości zdobyć takiego wykształcenia, jakiego pragniemy w planowanym czasie. Możemy też chcieć się po prostu przekwalifikować i zdobyć nowy zawód. W tym właśnie mogą pomóc szkoły dla dorosłych a w niniejszym artykule sprawdzamy, czy warto w nich podjąć naukę.

Szkoła dla dorosłych – kto może się uczyć

W szkole dla dorosłych mogą się uczyć osoby, które ukończyły 18 rok życia. W placówce mogą zdobyć wykształcenie na każdym poziomie edukacji. Możemy więc zapisać się do szkoły zawodowej dla dorosłych, liceum i technikum dla dorosłych, a nawet do szkoły podstawowej dla dorosłych. Uczniowie zdobywają więc albo wykształcenie ogólne, albo zawodowe. Szczególnie istotna wydaje się szkoła podstawowa dla dorosłych.

Oferta szkoły podstawowej dla osób pełnoletnich kierowana jest dla uczniów, którzy ukończyli podstawówkę, ale nie skończyli gimnazjum. Po reformie edukacji, gdy powróciły 8-o letnie szkoły podstawowe, uczeń kończy podstawówkę egzaminem ósmoklasisty. Ukończenie szkoły podstawowej dla dorosłych jest o tyle istotne, że jest niezbędne do dalszego podjęcia nauki czy to w zawodówce dla dorosłych czy technikum i liceum. Aby zapisać się do Centrum Kształcenia Ustawicznego, również musimy posiadać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.

Szkoły dla dorosłych mają wszelkie uprawnienia publicznych placówek oświatowych. Program nauczania i egzaminy odpowiadają wymogom stawianym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dorośli w szkołach dla dorosłych i CKU uczą się w systemie zaocznym, czyli w weekendy. Placówki wydają wszelkie stosowne zaświadczenia do ZUS.

Szkoły dla dorosłych – ile kosztują i ile trwa nauka

Szkoły dla dorosłych, takie jak Centrum Kształcenia Ustawicznego i inne podobne publiczne podmioty są całkowicie darmowe. Kandydat musi jedynie złożyć podanie i odpowiednie dokumenty, w tym wspomniane świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, jeśli jest wymagane. Szkoła dla osób dorosłych zapewnia wszelkie pomoce dydaktyczne (prócz zeszytów i długopisów) i zaplecze. W szkołach znajdują się też sklepiki.

Zajęcia w CKU i szkołach dla dorosłych trwają 45 minut, czyli godzinę lekcyjną. Ze względu na ilość lekcji, zajęcia mogą trwać do późnego popołudnia w soboty i niedziele. Plan lekcji w szkołach dla dorosłych znany jest wcześniej, więc możemy planować swoje inne zajęcia i wolne weekendy. Lekcje nie odbywają się w każdy weekend, co ułatwia odpoczynek.

Czas ukończenia nauki w Centrum Kształcenia Ustawicznego lub szkole dla dorosłych (powyżej podstawowej) zależy od zawodu lub profilu kształcenia, który wybraliśmy. Zwykle trwa ok. 2-2,5 roku. Nauka jest zintensyfikowana, jednak nauczyciele mają inne podejście niż do dzieci czy młodzieży. Jako że mają do czynienia z osobami dorosłymi, są bardzo otwarci i wyrozumiali. Niemniej jednak rytm dnia w CKU czy technikum dla dorosłych odpowiada rytmowi „zwykłej” szkoły.

szkoła zawodowa dla dorosłych
fot.pexels.com

Centrum Kształcenia Ustawicznego i szkoła dla dorosłych – czy warto się zapisać

Nowy uczeń szkoły dla dorosłych musi się przygotować na swoisty powrót do przeszłości. Znów usłyszy dzwonek a jego nazwisko i obecność zostanie odczytane i zarejestrowana w dzienniku lekcyjnym. Przyzwyczajenie się do tego, zwłaszcza po latach, może wymagać nieco wysiłku, niemniej jednak tak funkcjonuje szkoła dla dorosłych, a jej ukończenie okazuje się bardzo przydatne.

Przede wszystkim ze względu na postępującą automatyzację, która rewolucjonizuje rynek pracy. Nauka w CKU czy zawodówce dla dorosłych może pomóc szybko zmienić zawód i nabyć nowe kompetencje w tym miękkie. Zakres nauczania jest bardzo szeroki. Możemy zdobyć zawód florysty, ogrodnika, mechanika, ale też informatyka. Każdy z nich posiada swoje specjalizacje, które pomogą uczyć się precyzyjnie umiejętności nas interesujących.

Oprócz klasycznych szkół dla dorosłych, placówki umożliwiają ukończenie kursów zawodowych, których zdobycie jest znacznie krótsze. Są doskonałą propozycją dla osób, które chcą zdobyć konkretną umiejętność bez konieczności ukończenia całej szkoły. Aby się zapisać wystarczy w odpowiednim terminie złożyć w placówce wymagane dokumenty. Jeśli są wolne miejsca, zostaniemy automatycznie przyjęci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here