ogłoszenia pracy dla filozofów
fot.pexels.com

Filozofia jako kierunek studiów w powszechnym mniemaniu nie jest utożsamiany jako sposób na pewną pracę i sytuację finansową. Faktycznie, sama filozofia również nie ma zbyt poważnej renomy, a także niewiele osób w ogóle się nią interesuje. Nadal jednak znajdują się chętni do jej poznawania i studiowania. W dzisiejszym artykule sprawdzamy czy praca dla filozofów jest i co można robić po studiach filozoficznych.

Jaka praca po filozofii – jak wyglądają studia na kierunku filozofia

Filozofia jest jednym z kierunków studiów humanistycznych. Obecnie podzielone są na 2 stopnie. Pierwszy stopień to 3 lata licencjatu, po którym możemy studiować na 2-u letnim drugim stopniu do uzyskania dyplomu magistra filozofii. Oczywiście po licencjacie z filozofii możemy zmienić kierunek i magisterkę zrobić choćby na kulturoznawstwie.

Na studiach filozoficznych studenci nabywają szereg umiejętności miękkich jak i twardych. Na filozofii nauczana jest nie tylko historia filozofii, ale też szereg przedmiotów przenikających inne dziedziny nauki i które przydatne są w różnych pracach. Wynika to bowiem z natury studiów filozoficznych, które opierają się na czytaniu trudnych tekstów oraz pisaniu prac zaliczeniowych (choć inne formy egzaminów jak najbardziej są jak najbardziej spotykane).

Oprócz poznawania poszczególnych teorii filozoficznych, studenci filozofii poznają teorię języka, pragmatykę, semantykę a także przydatną np. w informatyce i programowaniu logikę. Studenci pracują też z językami obcymi ucząc się ich, ale też tłumacząc fragmenty tekstów filozoficznych napisanych po angielsku lub niemiecku na język polski. Dodatkowo uczestniczą w szeregu konserwatoriów, których tematyka jest bardzo szeroko zakrojona.

Praca dla filozofia – gdzie można pracować po filozofii

Nie ukrywajmy, ogłoszeń dedykowanych bezpośrednio do filozofów nie ma prawie wcale. Znajdą jednak oni zatrudnienie w niemal każdej pracy opierającej się na słowie pisanym. Możemy ich znaleźć wśród dziennikarzy, copywriterów, a także pracowników w działach content marketingu. Pracują też jako korektorzy i tłumacze. Są bardzo pożądani we wszelkich zawodach wymagających kreatywnego myślenia.

Po filozofii możemy znaleźć pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się zaawansowanymi technologiami, których użycie wymaga szczególnej wrażliwości etycznej. Np. w firmach produkujących podzespoły do samobieżnych samochodów. To filozof musi rozstrzygnąć co auto ma zrobić w razie niebezpiecznej sytuacji biorąc pod uwagę np. kontekst kulturowy kraju, w którym będzie sprzedawane. Tam, gdzie do rozwiązań biznesowych wkracza etyka, tam właśnie potrzebni są filozofowie.

Po studiach filozoficznych jak najbardziej można rozpocząć własną działalność gospodarczą lub rozpocząć jeszcze w ich trakcie karierę freelancera. Filozofowie sprawnie nabywają nowe umiejętności i łatwo się przekwalifikują. Abstrakcyjne myślenie nie jest więc wadą ani przeszkodą w ścieżce kariery. W czasach, w których wysoko ceni się elastyczność, filozoficzny umysł jak najbardziej się odnajduje.

praca po filozofii
fot.pexels.com

Co po studiach z filozofii – czy warto studiować filozofię

Filozofowie mają w sobie dużo empatii i nietypowo patrzą na świat. To czyni z nich szczególnie dobrymi materiałami na coachy. Umiejętności nabyte na studiach filozoficznych mogą oni przekazywać w przystępnej formie warsztatów biznesowych.

Po studiach filozoficznych nabywa się umiejętność logicznego myślenia a zarazem abstrakcyjnego, to szczególnie ważne przy próbach inwestowania. Tak samo jak umiejętność ujęcia myślowo całego kontekstu co pozwala zdystansować się zarówno do sukcesu jak i porażki. Także przy bardzo ryzykownych inwestycjach jak np. kryptowaluty.

Jednakże filozofowie doskonale odnajdują się w środowiskach nietypowych i wybierają często nietuzinkowe, ale sensowne sposoby pracy i inwestycji. Odnajdziemy ich w takich ruchach jak FIRE czy wśród zwolenników downspeedingu. Umieją oni wybierać odpowiednie wartości i uwolnić się z typowej ścieżki kariery. Nie zawsze są przy ty zrozumiani, ponieważ często wyprzedzają swoje czasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here