jak planować budżet
fot.pexels.com


Dług jest wszechobecny, w zasadzie na nim opiera się większość gospodarki. Kredyty, pożyczki, te mniejsze i większe pozwalają na kupno mieszkania lub jakiegoś wymarzonego przedmiotu, mogą jednocześnie wprowadzić w poważne kłopoty finansowe. Nim się obejrzymy, możemy mieć problemy z zadłużeniem. W tym artykule sprawdzamy praktyczne metody na to jak wyjść z długów.

Wyjście z długów – dlaczego tak łatwo je mieć

Zewsząd otaczają nas reklamy a medialna narracja wręcz wymaga od nas ciągłej konsumpcji. Niewiele zadaje się pytań, czy musimy mieć kolejne przedmioty, są one prezentowane nam jako niezbędne. Kolejne modele samochodów, nowe warianty smartfonów, nie wspominając o branży odzieżowej, która produkuje rokrocznie tysiące wręcz ubrań. Obecny system przestałby wręcz funkcjonować gdybyśmy zaprzestali konsumpcji nowych dóbr. Dlatego ciągle zachęca się nas, abyśmy kupowali, niezależnie od zasobności portfela.

A owa zasobność jest niezmiernie istotna i niestety, jak na warunki polskie, nie robi zbyt wielkiego wrażenia. Minimalna płaca brutto to 2800 brutto. Oczywiście na etacie, a nie każdy jest tak zatrudniony. I do takich właśnie osób – najmniej zarabiających, również kierowany jest marketingowy przekaz, dodatkowo uzupełniany o informację o łatwych w spłacie ratach. Kupujemy często przedmioty, których naprawdę nie potrzebujemy na raty, które spłacamy zaciągając pożyczki, wpadając tym samym w pętlę zadłużenia.

Długi – jak nie wpaść w pętlę zadłużenia

Aby zabezpieczyć się przed wpadnięciem w pętlę zadłużeniową, powinniśmy przede wszystkim planować wydatki i o ile to możliwe, zacząć oszczędzać. Lepiej przez nawet kilka miesięcy odkładać małe kwoty, by w odpowiednim momencie zapłacić całą cenę za dany towar niż i tak spłacać raty. Oszczędzać możemy nawet minimalne kwoty a ten nawyk warto wyrabiać sobie już od podjęcia pierwszej pracy.

Oczywiście mowa tu o oszczędzaniu na cele konsumenckie, kredyt mieszkaniowy jest często jedynym sposobem na zdobycie własnego mieszkania. Pamiętajmy jednak, że mieszkanie nie jest właściwie nasze, dopóki nie spłacimy długu wobec banku. Dlatego też, jeśli mamy możliwość, zaciągajmy kredyt na krócej niż dłużej. Mimo że raty miesięczne będą wyższe, to mieszkanie szybciej stanie się naszą własnością.

Jednak i w przypadku kredytu mieszkaniowego oszczędzanie wydaje się doskonałym pomysłem. Choćby po to, aby mieć jakiś zapas pieniędzy na chwilowe problemy z pracą i rezerwę na spłatę raty.
Oszczędzanie pomoże wyjść z ewentualnych długów w ten sposób, że dzięki niemu nie będziemy musieli zaciągać kolejnych zobowiązań finansowych w celu spłaty poprzednich. Poza tym lepiej oszczędzać, niż ufać w szybkie wzbogacenie się np. przez inwestycję w kryptowaluty. Sytuacja kryzysowa jest złym doradcą i niewłaściwym momentem na inwestowanie w coś tak niepewnego jak bitcoiny.

jak wyjść z zadłużenia konsumenckiego
fot.pexxels.com

Jak wyjść z długów – skąd pożyczać, jeśli jesteśmy do tego zmuszeni

Życie pisze nieprzewidywalne scenariusze i być może, mimo wszelkich starań, zostaniemy zmuszeni do zaciągnięcia długu, aby uregulować inny. W tym wypadku powinniśmy szczerze porozmawiać z najbliższą rodziną i przyjaciółmi i poprosić bliskich o pomoc finansową. Jest to bardzo ryzykowne, przez długi łatwo stracić osoby, na których nam zależy a pieniądze zniszczyły niejedną, nawet głęboką relację. Jednakże, jeśli więzi między nami a rodziną i przyjaciółmi są mocne i szczere, powinni oni zrozumieć naszą sytuację i pomóc. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, aby pożyczona kwota była jak najniższa. Plusem tego rozwiązania, jest to, że nie będą nam naliczane odsetki, natomiast my mamy nie tylko formalny, ale i moralny obowiązek spłaty takiego długu.

Jeśli chcemy wyjść z długu konsumenckiego i nie jest on wysoki, ostatecznie możemy rozważyć wzięcie ekspresowej pożyczki. Powinna to być jednak absolutna konieczność i to tylko wtedy, jeśli wiemy, kiedy otrzymamy kolejną wypłatę. W tym wypadku zaciągnijmy pożyczkę tuż przed nią i nie na dużą kwotę, tylko na taką, której całość spłacimy od razu. Nie jest to wyjście idealne, niemniej jednak gdy nie mamy wyboru, spłata tego zobowiązania powinna być naszym priorytetem a kolejnej podobnej sytuacji unikajmy za wszelką cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here