oszczędności
fot.pexels.com


Z oszczędnościami Polaków nie jest najlepiej. Z ostatniego badania Krajowego Rejestru Długów wynika, że 25% z nas nie ma żadnych oszczędności, natomiast u 50% suma odłożonych pieniędzy nie przekracza 5 tys. zł. W warunkach pandemii oraz z przy obecnej wysokości wynagrodzeń, trudno przeciętnemu, pracującemu Polakowi oszczędzać pieniądze. Niemniej jednak warto zacząć, a w tym artykule proponujemy 3 łatwe kroki na początek oszczędzania.

Jak oszczędzać pieniądze krok 1: ogranicz zbędne wydatki

Ten krok wydaje się banalny a jednocześnie przeczy powszechnie panującej narracji nieustanej konsumpcji. Banalny jest dlatego, że to chyba najprostsza rada „wydawać mniej”, a że stoi wbrew wszechobecnemu marketingowi – wystarczy rozejrzeć się dookoła i włączyć telewizję i Internet. Wszędzie reklamy. Mamy cały czas kupować nowe rzeczy. Czy ich potrzebujemy czy nie, to już mniej istotne, zwłaszcza dla zespołu marketingu. Ale żeby zacząć oszczędzać, musimy uważnie przyjrzeć się naszym wydatkom i przestać kupować zbędne przedmioty.

Można by streścić ten akapit w słowach „ogranicz potrzeby”. Ta postawa od tysiącleci była wywrotowa. Słynni filozofowie, tacy jak Diogenes czy Sokrates, gardzili zbytkiem, a nawet przedmiotami z pozoru niezbędnymi do funkcjonowania. Chcieli być jak najbardziej niezależni. I choć współczesnemu człowiekowi trudno wytrwać w niejakiej ascezie, to postawa ograniczania potrzeb jest jak najbardziej inspirująca (i pomaga oszczędzać pieniądze oczywiście).

Zastanówmy się czy potrzebujemy nowego smartfona, telewizora, konsoli (skoro na starej nie przeszliśmy wszystkich gier). Czy akurat dziś musimy koniecznie nabyć nowe ubrania, chociaż w szafie mamy mnóstwo tych, które mieliśmy na sobie raz a nawet nigdy? Czy potrzebujemy palić i pić alkohol (chyba, że jesteśmy uzależnieni – wtedy udajmy się po pomoc)? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi „nie” to jeśli nawet nie możemy całkiem zrezygnować z tych wydatków, przynajmniej ograniczmy je lub wstrzymajmy się na jakiś czas (zwłaszcza gdy mamy długi). Kwotę, którą udało się nam zatrzymać, zaoszczędźmy.

Jak oszczędzać pieniądze krok 2: odkładaj pieniądze na koncie lub lokacie

Wcale nie musimy dysponować znacznymi sumami, aby zacząć oszczędzać. Do oszczędzania może zniechęcać nas niskie oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Jednak nie powinniśmy o tych narzędziach myśleć jako o sposobie na szybkie bogacenie się, ale o sposobie na zapewnienie sobie bezpieczeństwa, czyli najważniejszą inwestycję.

Najprostszym sposobem na łatwe oszczędzanie jest założenie w banku konta oszczędnościowego. Jako nowi klienci będzie lepiej oprocentowane, jednak założyć je powinni wszyscy. Najlepiej od razu przy podjęciu pierwszej pracy i od pierwszej wypłaty powinniśmy jej część odłożyć na koncie oszczędnościowym. Wyrobi to w nas wartościowy nawyk. Cel oszczędnościowy zależy od nas, najlepiej niech będzie to kwota pozwalająca nam bez trudu przetrwać kilka miesięcy. Choć może być i mniejsza, odpowiadająca aktualnym możliwościom. Odkładajmy na koncie oszczędnościowym nawet po kilka złotych, w końcu zsumują się jeśli nie na całkiem bezpieczną kwotę, to może na jakiś upragniony, dodatkowy wydatek.

Innym sposobem oszczędzania pieniędzy, nieco bardziej wymagającym, jest założenie lokaty bankowej. Jest ona lepiej oprocentowana, niemniej po wypłacie pieniędzy przepadną nam wszystkie nagromadzone dodatkowe pieniądze. Dlatego zdecydujmy się na nią, jeśli wiemy, że danej kwoty nie zamierzamy ruszać.

zaoszczędzone pieniądze
fot.pexels.com

Jak oszczędzać pieniądze krok 3: próbuj sił w inwestowaniu

Skoro uważnie przyglądamy się naszym wydatkom i udaje się nam oszczędzać pewne kwoty, możemy pomyśleć o zainwestowaniu części z nich. Inwestowanie wcale nie musi być trudne, możemy tez zacząć od małych kwot. Lepiej pieniądze inwestować niż je wydać. O ile więc dysponujemy pewnymi możliwościami, inwestowanie nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, ale może je pomnożyć.

Z szybkich sposobów na inwestowanie możemy wybrać bardziej ryzykowne lub bardziej stabilne. Im większe ryzyko tym większa nagroda, więc sami musimy zdecydować na co możemy sobie pozwolić. Jeśli chcemy ryzykować – zainwestujmy w kryptowaluty, mogą one ostatecznie kosztować nawet setki tysięcy (tak jak przykładowo bitcoin) ponosimy jednak duże ryzyko straty. Jeśli więc wolimy bezpieczeństwo kosztem mniejszego zysku, wybierzmy obligacje skarbowe. Na najkrótsze – 3 miesięczne możemy wydać zaledwie 100zł i rozpocząć przygodę z tym sposobem oszczędzania i inwestowania pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here