wcześniejsza emerytura
fot.pexels.com


Edukacja finansowa Polaków nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Większość z nas działa według schematu opartego na tym, że to praca jest podstawą dochodów. Oszczędności i inwestycje interesują nielicznych. Niestety opierając się na samej pracy, musimy pracować do późnego wieku a nawet na emeryturze często ledwo wiążąc koniec z końcem. Za naszą zachodnią granicą obserwowany jest pewien trend umożliwiający przejście na (symboliczną chociaż) emeryturę znacznie wcześniej i osiągnięcie wolności finansowej. Kryje się pod skrótem FIRE, a w niniejszym artykule sprawdzamy na czym polega.

FIRE – co to jest i czemu służy

FIRE to skrót oznaczający dosłownie ogień. Jednak jego rozwinięcie nie jest już dosłownie przetłumaczalne w ten sposób. W języku angielskim to Financial Independence Retire Early czyli Niezależność Finansowa, Wcześniejsza Emerytura. Jest to, jak wspomnieliśmy, rosnący trend mający na celu osiągnięcie niezależności finansowej pozwalającej na odpoczynek przed wiekiem emerytalnym.

Jest to świadoma decyzja podejmowana przez osoby zauważające pewien paradoks dzisiejszego świata. Pomimo wielu udogodnień technologicznych, postępującej automatyzacji, musimy pracować coraz więcej. Wizja rodem z Jetsonów nie chce się spełnić i musimy pracować długo i dużo aż do starości. Jednakże osoby zamożne żyją zgodnie z powiedzeniem „niech pieniądz robi pieniądz”, i ta zasada przyświeca też zwolennikom ruchu FIRE.

Rzeczywiście, osoby znajdujące się w czołówce Forbesa mają pieniądze ulokowane w różnych aktywach. Pieniądze same na nich zarabiają. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby każdy mógł zaadoptować to podejście, oczywiście na mniejszą skalę. Jednakże osoby z ruchu FIRE uważają, że jest to w zasięgu każdego pracownika, o ile podejmie odpowiednie kroki. Ich celem są takie inwestycje, które zapewnią miesięczny pasywny dochód wielkości wypłaty pozwalającej na swobodne życie.

FIRE – jak działa

Filozofia FIRE jest (przynajmniej w założeniu) prosta. Wydawaj mniej niż zarabiasz a co możesz korzystnie zainwestuj. Osoby z ruchu uważają, że wystarczy pracować 16 – 20 lat, i tyle też regularnie oszczędzać i inwestować, aby spokojnie przejść na znacznie wcześniejszą emeryturę. W ten sposób możemy później pracować na część etatu lub jako freelancerzy, a resztę czasu poświęcić na czynności, które lubimy.

Ruch FIRE działa niejako wbrew dominującej narracji. Obecnie mamy dużo konsumować, a żeby móc to robić, musimy dużo pracować. Celem FIRE jest nie pracować, a środkiem do tego jest przede wszystkim znaczne ograniczenie konsumpcji. FIRE bardzo poważnie podchodzą do wydatków, nie wydają pieniędzy na zbytki.

Nie poddają się reklamom, inwestują nawet małe kwoty i za wszelką cenę unikają zadłużenia. Najważniejszą wartością osób z ruchu FIRE jest wolność. Są często nastawieni proekologicznie a minimalizm je często wręcz definiuje. Szanują swoją pracę i pieniądze, nie wydają ich więc impulsywnie.

jak pzejść na wcześniejszą emeryturę
fot.pexels.com

Wcześniejsza emerytura z FIRE – jak to zrobić

FIRE to ruch nastawiony na długoterminowe planowanie i takie też inwestowanie. Wielkość odkładanych pieniędzy zależy już od sytuacji i możliwości danej osoby, niemniej jednak każdy może oszczędzić choćby minimalne kwoty.

Ograniczmy więc wydatki do rzeczy niezbędnych. Nie oznacza to ascetyzmu, ale uważnie przyjrzyjmy się naszym wydatkom. Jeśli nie musimy jechać autem, wybierzmy rower (oszczędność na paliwie), nie kupujmy mnóstwa nowych ubrań, jeśli możemy kupmy je w secondhandzie. Zakończmy subskrypcje, z których nie korzystamy. Porzućmy nałogi. To drobne kroki, niemniej jednak w myśl zasady „ziarnko do ziarnka uzbiera się miarka” możemy uzbierać sumę wartą zaoszczędzenia.

Pamiętajmy, że możemy zainwestować w różny sposób. Pamiętajmy o dywersyfikacji portfela. Załóżmy konto oszczędnościowe, a później inwestujmy w obligacje skarbowe, złoto, albo też kryptowaluty. Udajmy się do doradcy finansowego, który zaproponuje najlepszą inwestycję dla naszych możliwości. I nawet jeśli nie uda nam się przejść na emeryturę po 16 latach pracy, będziemy mieli przynajmniej solidny zapas środków na tzw. czarną godzinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here