kryptowaluty czy warto
fot.pexels.com


Kryptowaluty od lat zyskują popularność. Część osób szuka w nich sposobu na szybki zarobek, inni chcą być dzięki kryptowalutom niezależni od tradycyjnej bankowości i państwa. Handel nimi wzbudza wiele emocji. W dzisiejszym artykule sprawdzamy co to są kryptowaluty i na zwrócić uwagę, jeśli chcemy się nimi zajmować.

Kryptowaluty – co to za termin i co oznacza

Krytowaluty to inaczej mówiąc waluty wirtualne. Nie mają odzwierciedlenia w wartości w złocie ani nie są od niego zależne. To oddolnie tworzone nowe waluty, które zyskują lub tracą na wartości dzięki handlowaniu nimi za pomocą innych kryptowalut i oficjalnych walut. Obecnie na rynkach i giełdach znajdziemy setki różnych kryptowalut o różnej wartości.

Także przechowywanie kryptowalut różni się od tego, które służy tradycyjnym pieniądzom. Inwestor swoje kryptowaluty przechowuje na specjalnym koncie giełdowym, do którego może się zalogować za pomocą każdego urządzenia elektronicznego z dostępem do Internetu. Po zalogowaniu widzi stan posiadania danej kryptowaluty w swoim portfelu.

Nie istnieje też krytpowalutowy „Bank Centralny”. Wynika to z tego, że nie istnieje jakikolwiek odgórny regulator wartości kryptowaluty. Całkowicie zależy ona od popytu i podaży na nią, czyli rzeczywiście od wolnego rynku. To inwestorzy operujący na danej giełdzie bezpośrednio sprzedają i kupują kryptowaluty. Nie nadzoruje ani nie pośredniczy w tym procesie, żaden bank ani inna instytucja, która mogłaby zająć portfel i kryptowaluty.

giełda kryptowalut
fot.pexels.com

Kryptowaluty – skąd się biorą

Pewne wątpliwości może budzić system, który „wydaje” kryptowaluty. Jako że nie jest w ogóle nadzorowany i całkowicie wirtualny i elektroniczny, nie wydaje się on bezpieczny. Niemniej jednak istnieje system „emisji” krytpowalut i nazywa się on „diggingiem” – wykopywaniem.

Owym wykopywaniem, czyli „produkcją” krypotwalut zajmują się tzw. „minerzy” – „górnicy”. Są to specjalne, bardzo mocne komputery pobierające określoną ilość kryptowalut z serwerów twórcy. To bardzo czasochłonny i kosztowny proces (maszyny muszą pracować całą dobę zużywając dużo prądu). Nie jest to więc dobry pomysł dla początkującego inwestora. Każdy właściciel takiego urządzenia jest regularnie nagradzany prowizją od wszystkich transakcji z użyciem danej kryptowaluty za każdy wykopany blok np. bitcoina.

Powstaje pytanie – dlaczego dana kryptowaluta jest warta akurat tyle. To pytanie można by zadać w odniesieniu do każdej innej tradycyjnej waluty. Dodać można do tego kolejne pytanie – kto decyduje o tym, że dolar kosztuje taką kwotę, a złoty inną? Dlaczego zwykli obywatele nie mają nad tym procesem żadnej kontroli? Okazuje się, że na wartość danego pieniądza nie mamy żadnego wpływu a ten fakt po prostu uznajemy za oczywistość.

Jeśli zaś chodzi o wirtualność kryptowalut, obecnie nawet „normalne” pieniądze mają charakter w dużej mierze wirtualny. Robimy przelewy elektroniczne, a w sklepie płacimy kartą. Coraz rzadziej mamy kontakt z żywą gotówką. Różnica między kryptowalutami a zwykłymi jest taka, że są one niezależne od państw, baknów i organizacji międzynarodowych i nie można ich wypłacić w bankomacie.

Kryptowaluty – jakie są najpopularniejsze

Jak wspomnieliśmy, obecnie możemy handlować setkami kryptowalut. Wymieniać jedne na drugie i sprzedawać je za tradycyjne pieniądze. Oczywiście najpopularniejszą obecnie kryptowalutą jest BitCoin, który osiągał horrendalne ceny (ponad 200 tys. zł). Trudno jest już w niego inwestować, dlatego inwestorzy szukają tańszych alternatyw.

Popularność zyskuje więc kryptowaluta LISK (LSK), za który trzeba zapłacić ok 14zł, ale też Ethereum (ETH) za cenę niemal 7 tys. zł. Oczywiście są też inne kryptowaluty (w tym rodzima, polska), ale na dziś dzień nic nie warte, lub warte jedynie kilka groszy. Jednakże warto śledzić prognozy, wszak BitCoin od razu też nie był wiele wart, nie wiemy więc kiedy sytuacja się odmieni i się wzbogacimy.

Niezależnie bowiem od rodzaju kryptowluty, mają one pewną charakterystyczną cechę – bardzo duże skoki w wartości. Sięgają one nawet kilku tysięcy z dnia na dzień, a sytuacja może się zmienić dosłownie z godziny na godzinę. To duża zaleta kryptowalut, niemniej jednak należy być bardzo ostrożnym, ponieważ wartość może nagle spaść. Dlatego też lepiej nie inwestować w kryptowaluty od razu całej sumy przeznaczoną na handel, a jedynie jej część.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here