programista zarobki
fot.pexels.com


Technologia prze do przodu bezustannie. Coraz bardziej zaawansowane urządzenia wymagają odpowiedniego oprogramowania, które zapewni ich stabilne, sprawne i bezawaryjne działanie. Nic dziwnego zatem, że popyt na informatyków nie słabnie. Kto jednak może zostać programistą? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Jak zostać programistą – gdzie zdobyć zawód

Programista to zawód, a raczej specjalność zawodowa informatyka. Zajmuje się kodowanie i pisaniem programów komputerowych z użyciem specjalnych języków służących do tego. Ogólnie rzecz ujmując jego niszą jest software, czyli niematerialne elementy informatyki (w odróżnieniu do wszelkich podzespołów komputerowych i urządzeń).

Oczywiście wymaga to zdobycia odpowiednich umiejętności i wiedzy. Programistą można jednak zostać na kilka sposobów. Jednym z nich jest ukończenie studiów informatycznych. Inną są technika informatyczne i szkoły dla dorosłych, oferujące odpowiednie specjalizacje, w tym programisty. Programować możemy też nauczyć się na intensywnych „boot campach” czyli odpłatnych kursach.

Dróg prowadzących do zdobycia zawodu programisty jest kilka. Każdy może dla siebie wybrać najbardziej odpowiednią, w zależności od predyspozycji, wieku, czasu wolnego i zasobności portfela. Rzecz jasna, dla każdej z nich potrzebne są pewne podstawowe predyspozycje, które sprawiają, że zostanie programistą jest znacznie łatwiejsze.

Jak zdobyć zawód programisty – czy umysł ścisły jest koniecznością

Programowanie nierozerwalnie wiąże się z liczbami. Słuszną więc intuicją jest to, że najlepiej jako programiści będą się czuły osoby z umysłem ścisłym. Nie oznacza to, że aby programować musimy mieć same piątki z matematyki już od szkoły podstawowej. Zaawansowana matematyka potrzebna jest jedynie w pewnych specjalnych niszach programistycznych.

Jeśli nie kodujemy bardzo zaawansowanej graficznie gry, nie programujemy aplikacji i programów finansowych to dla podstawowego programowania zdolności matematyczne nie są potrzebne. Jasne, że pewne abstrakcyjne myślenie potrzebne jest w poruszaniu się wśród symboli i algorytmów. Jednak i w tym wymiarze dobrze poradzą sobie absolwenci np. filozofii, którzy mieli styczność z logiką formalną, a która jest jedynie jednym z wielu przedmiotów tych humanistycznych studiów.

Wniosek płynie z tego jeden – brak zdolności matematycznych, nie powinien nas zniechęcać do nauki programowania. Nawet online możemy poznać jego podstawy i wypróbować je na zwykłym Notatniku i napisać prosty kalkulator. Spróbujemy w ten sposób swoich sił jeszcze przed rozpoczęciem kursu czy dedykowanej szkoły. W każdym razie programistą może zostać nawet osoba mająca problemy z matematyką.

programista kurs
fot.pexels.com


Zawód programisty – inne kompetencje

Programistą może zostać niemal każdy. Nie oznacza to jednak, że nim zostać powinien. Potrzeba przecież osób do wykonywania innych zawodów, których nie da się zaprogramować, i w których algorytmy po prostu nie mogą „pracować”. Dlatego nie powinniśmy się poddawać presji aby zostać programistą, tylko dlatego, że dookoła słyszymy głosy, że to pewny zarobek. Również branża informatyczna ma swoje problemy, które mogą narastać.

Jeśli więc czujemy powołanie do innej pracy, nie powinniśmy na siłę zostawać programistami. Mimo wszystko pewne predyspozycje charakteru i talent, jest potrzebny w opanowaniu programowania. Zastanówmy się czy nasze umiejętności miękkie będą odpowiednie dla zawodu programisty. Zwłaszcza jeśli rozważamy pracę w dużych zespołach informatycznych.

Gdy do końca nie jesteśmy jeszcze przekonani lub jesteśmy w trakcie nauki, wykonujmy podstawowe zlecenia programistyczne jako freelancerzy. W ten sposób ćwiczymy swoje umiejętności i poznajemy specyfikę zawodu. Programista, to element zawodu informatyka, a on sam ma również swoje specjalności zgodne z poziomem zaawansowania. Tak więc warto rozpoczynać od najprostszych. Poza tym pamiętajmy od dość sporej konkurencji, więc jeśli kolokwialnie mówiąc „nie czujemy” programowania, warto rozważyć inną ścieżkę kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here